Obserwuj w Google News

Nehemiah Persoff nie żyje. Aktor zagrał w ponad 200 produkcjach. Miał 102 lata

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
07.04.2022 10:25
Zareaguj Reakcja

Zmarł Nehemiah Persoff - amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W ciągu 50-letniej kariery wystąpił w ponad 200 produkcjach. Miał 102 lata.

Tama na Pacyfiku - Silvana Mangano, Nehemiah Persoff - kadr z filmu
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

5 kwietnia 2022 roku odszedł Nehemiah Persoff. Był niezwykle płodnym aktorem amerykańskim aktorem występującym w filmach, serialach i przedstawieniach teatralnych oraz malarzem. Zmarł w wieku 102 lat.

Nehemiah Persoff nie żyje

O śmierci Persoffa poinformował między innymi portal Deadline. Aktor zmarł w kalifornijskim ośrodku rehabilitacyjnym w San Luis Obispo z powodu niewydolności serca.

Redakcja poleca

Nehemiah Persoff urodził się 2 sierpnia 1919 roku w Jerozolimie należącej wówczas do Palestyny. W wieku 10 lat wyjechał z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1937 roku ukończył Hebrew Technical Institute. W 1942 roku został powołany do wojska i walczył podczas drugiej wojny światowej aż do jej zakończenia w 1945 roku. Po wojnie imał się różnych zawodów związanych ze swoim wykształceniem. W 1947 roku zaczął jednak realizować swoje marzenie o zostaniu aktorem. Został przyjęty do Actors Studio, gdzie studiował aktorstwo pod okiem Elii Kazana.

Zadebiutował w filmie "Nagie miasto" z 1948 roku. Rok później wystąpił w serialu "Actor's Studio". Grał w takich produkcjach telewizyjnych, jak "Suspense", "You Are There" czy "Goodyear Television Playhouse". Kolejną rolą filmową była postać kierowcy w dramacie "Na nabrzeżach" z 1954 roku. Chociaż Persoff zagrał epizod, scena z jego udziałem stała się kultowa. Wśród pozostałych produkcji z udziałem aktora w tym okresie należy wymienić filmy "Tym cięższy ich upadek", "Niewłaściwy człowiek", "Mężczyźni na wojnie", "Złoczyńcy", "Zielone domostwa", "Al Capone", "Dzień wyjętych spod prawa", "Pół żartem, pół serio" i "Tama na Pacyfiku" oraz seriale "Appointment with Adventure", "Trzeci człowiek", "Strefa mroku" czy "Alfred Hitchcock przedstawia".

Lata 60. to takie produkcje, jak "Playhouse 90", "Thriller", "Route 66", "W kraju Komanczów", "Naked City", "Rawhide", "Opowieść wszech czasów", "Prawo Burke'a", "Wyspa Gilligana", "Wyprawa na dno morza", "Wielka dolina", "Pełna niebezpieczeństw podróż Kiowa Jonesa", "The Man from U.N.C.L.E.", "I Spy", "The Wild Wild West", "Tarzan", "Mission: Impossible" czy "The Bill Cosby Show". W kolejnej dekadzie Persoff grał w takich tytułach, jak "Disneyland", "The Mod Squad", "Ulice San Francisco", "McMillan i jego żona", "Gunsmoke", "Marcus Welby, lekarz medycyny", "Columbo", "The Six Million Dollar Man", "Przeklęty rejs", "Wonder Woman", "Szeryf McCloud", "Pogoda dla bogaczy - Księga II", "Aniołki Charliego", "Domek na prerii", "Hawaii 5-0" i "Fantasy Island".

W latach 80. Persoff można było zobaczyć w produkcjach, takich jak "Potwór Hendersona", "Kondominium", "Magnum", "Autostrada do nieba", "Amerykańska opowieść", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Bliźniacy", czy "MacGyver". W tym okresie wystąpił też w swojej najbardziej znanej roli - Reba Mendela "Papy" w dramacie z Barbrą Streisand pod tytułem "Yentl".

Redakcja poleca

Koniec XX wieku w filmografii Persoff to między innymi "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Star Trek: Następne pokolenie", "Detektyw Hunter", "Napisała: Morderstwo", "Amerykańska opowieść: Fievel rusza na Zachód", "Doogie Howser, lekarz medycyny", "Prawo i porządek", "Szpital Dobrej Nadziei", czy "Tracey bierze na tapetę...". Dwie ostatnie role aktora przypadły na początek XXI wieku. Mowa o filmie "4 Faces" z 2001 roku i serialu "Anioły w Ameryce" z 2003 roku. Łącznie w dorobku Persoffa znajduje się ponad 200 pozycji.

W nowym milenium Persoff przeszedł na emeryturę i zajął się malarstwem - głównie akwarelą. W 1951 roku poślubił swoją żonę - Thię Persoff. Kobieta zmarła na raka w 2021 roku. Doczekali się czwórki dzieci.

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]