Obserwuj w Google News

Milionerzy: wpadka w programie. Dwie odpowiedzi były poprawne?

Maciej Friedrich
2 min. czytania
22.05.2019 10:40
Zareaguj Reakcja

Widzowie „Milionerów” twierdzą, że w jednym z odcinków miała miejsce spora wpadka. W pytaniu o masonerię prawidłowe miały być dwa warianty odpowiedzi. Stacja TVN zdecydowała się opublikować wyjaśnienie.

Milionerzy: wpadka w programie. Dwie odpowiedzi były poprawne?
fot. Bartosz KRUPA/East News

„Milionerzy” to jeden z najpopularniejszych teleturniejów, który niezmiennie przyciąga przed ekrany rzesze widzów. Nie bez znaczenia są wysokie kwoty, jakie mogą zdobyć uczestnicy. Główna wygrana, czyli tytułowy milion, padła do tej pory trzykrotnie: w marcu 2010 roku zdobył ją Krzysztof Wójcik, w marcu 2018 roku Maria Romanek, a 14 marca 2019 roku milion wygrała Katarzyna Kant-Wysocka.

Udział w teleturnieju wymaga od graczy wszechstronnej wiedzy. Pytania mogą dotyczyć dowolnego zagadnienia, część z nich odwołuje się do popkultury lub wydarzeń społecznych. Pojawiają się pytania wręcz zabawne. Jednak w jednym z ostatnich odcinków z pozoru proste pytanie za tysiąc złotych nie tylko sprawiło problem uczestnikowi, ale również wywołało kontrowersje. Widzowie zarzucają producentom „Milionerów” wpadkę.

Wpadka w „Milionerach”. Dwie odpowiedzi były prawidłowe?

Pan Tomasz z Krakowa mierzył się z pytaniem wartym tysiąc złotych. Choć wydawało się proste, musiał poprosić o pomoc publiczność. Pytanie brzmiało: „który ze szkolnych przyborów jest jednym z symboli wolnomularstwa?”. Do wyboru były odpowiedzi: linijka, cyrkiel, nożyczki oraz ołówek. Ponad połowa publiczności wskazała cyrkiel, uczestnik również wybrał ten wariant i odpowiedział prawidłowo.

Problem w tym, że internauci zauważyli, że więcej niż jedna odpowiedź powinna być prawidłowa. Mowa tu węgielnicy, czyli linijce złożonej pod kątem prostym. To jeden z najważniejszych symboli masonerii. Facebookowa strona związana z wolnomularstwem potwierdziła przypuszczenia użytkowników sieci.

ZOBACZ: Pytanie za milion w "Milionerach". Znasz odpowiedź?

W rozmowie z portalem o2 prof. Tadeusz Cegielski przyznał, że pytanie było źle sformułowane.

– Pytano nie o znak, a o symbol. Znak jest jednoznaczny, przy symbolu interpretacje mogą być dowolne, symbol nigdy nie ma jednoznacznej definicji. Dlatego uważam, że pytanie było po prostu źle postawione – stwierdził.

Na facebookowym profili „Milionerów” pojawił się natomiast opis znaczenia cyrkla w wolnomularstwie.

„Czy wiecie, że cyrkiel reprezentuje sferę duchowości i wieczności, jak i również aktywne siły Boga i człowieka? Dodatkowo, jest symbolem określającym zasady i ograniczenia, a także granice nieskończoności?”

Na szczęście niefortunne pytanie nie spowodowało, że gracz odpadł z walki o duże pieniądze.

 

RadioZET.pl/MF