Obserwuj w Google News

Mastercard Off Camera. Święto kina niezależnego pod Wawelem

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
26.04.2019 22:32
Zareaguj Reakcja

Ponad 250 projekcji, 400 gości z całego świata i dwa konkursy – tak zapowiada się 12. edycja Mastercard Off Camera. Święto kina niezależnego potrwa w Krakowie do 5 maja.

Mastercard Off Camera. Festiwal kina niezależnego potrwa do 5 maja
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Mastercard Off Camera po raz dwunasty zamieni na ponad tydzień zamieni Kraków w stolicę kina niezależnego. Nie zabraknie stałych sekcji, świeżych produkcji z całego świata i uznanych gości ze świata kina.

Dwa festiwalowe konkursy

Podobnie jak w poprzednich latach, 12 produkcji z całego świata będą walczyć o zwycięstwo w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” i aż o 100 tys. dolarów nagordy.

Wśród nich graniczący z horrorem i komedią „Extra Ordinary” (reż. Mike Ahern i Endy Loughman), klaustrofobiczny thriller „Sons of Denmark” (reż. Ulaa Salim) czy „Wilkołak” Adriana Panka (jedyny polski film w konkursie) łączący elementy opowieści historycznej, horroru oraz mrocznej baśni.

Zwycięzców wyłoni międzynarodowe jury, któremu będzie przewodzić laureat Oscara scenograf Alan Starski. Poza nim w składzie znalazła się kostiumolog Anna Biedrzycka Sheppard, reżyser teatralny i filmowy Roger Michell oraz autorka zdjęć Ellen Kuras.

To nie jedyny konkurs podczas tegorocznej edycji festiwalu. O 300 tys. zł będzie rywalizować 10 rodzimych produkcji.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych znalazł się m.in. „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Córka trenera” Macieja Korneta czy „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej. Najlepszą polską produkcję wskaże jury złożone z zagranicznych gości – reżyserki castingów Laury Rosenthal, programerka festiwalu filmowego Sundance Kim Yutani, krytyk filmowy Jonathan Romney oraz aktorka Marcia Gay Harden (przewodnicząca).

Fani kina niezależnego na Mastercard Off Camera znajdą kontynuacje znanych sekcji, jak „Amerykańscy niezależni” i „Festiwalowe hity”. W ramach tego ostatniego widzowie zobaczą m.in.  „Rafiki” w reż. Wanuri Kahiu, który próbowały ocenzurować kenijskie władze. Do refleksji nie tylko nad współczesnym kinem skłonią filmy z sekcji „Rzeczywistość? Nie, dziękuję” oraz „Na górze róże, na dole fiołki” o tęsknocie i pokazywaniu miłości.

Gratka dla fanów seriali

W ramach 12. Mastercard Off Camera jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej będzie obchodził Andrzej Seweryn. Spotka się z publicznością przed projekcją filmu „Ostatnia rodzina” Jana Matuszyńskiego.

W ramach festiwalu zaplanowano również specjalne wydarzenia branżowe. Fani seriali powinni zarezerwować sobie czas pomiędzy 29 kwietnia a 3 maja. SerialCon w budynkach krakowskiej Arteteki WBP i Małopolskiego Ogrodu Sztuki to spotkanie dedykowane wielbicielom i twórcom serialu. Wśród gości m.in. twórca „Mostu nad Sundem” Christian Wikander i  Joseph Mawle, aktor wcielający się w rolę Benjena Starka w „Grze o tron”.

Od lat Mastercard Off Festiwal łączy filmową refleksję z doświadczeniem akademickim, a w ramach Off Camera Pro Industry stwarza przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz okazję do pracy warsztatowej polskich aktorów z hollywoodzkimi reżyserami castingów.

Zwykły bilet na jedną festiwalową projekcję to 25 zł (z Masterpass od Mastercard 20zł). Z kolei karnet na cały festiwal to wydatek 400 zł (z Masterpass od Mastercard - 320 złotych).

Wiecej informacji na offcamera.pl.

RadioZET.pl/PTD