Obserwuj w Google News

„Madam Secretary”: Postać Piotra Adamczyka skrytykowana w amerykańskim serialu

Sylwia Wamej
2 min. czytania
03.04.2019 14:47
Zareaguj Reakcja

Piotr Adamczyk gra w amerykańskim serialu „Madam Secretary”. Niestety rola prezydenta Józefa Demko nie wszystkim przypadła do gustu. Według niektórych prezydent grany przez Adamczyka określany jest jako wojujący nacjonalista, podtrzymujący negatywny obraz Polski na świecie.

„Madam Secretary”: Postać Piotra Adamczyka skrytykowana w amerykańskim serialu
fot. Viphoto/ East News

Postać grana przez Piotra Adamczyka skrytykowana przez fanów

Piotr Adamczyk wciela się w postać prezydenta Polski w amerykańskim serialu „Madam Secretary”. Internauci zwrócili uwagę, że bohater grany przed Adamczyka, prezydent Józef Demko, który jest wrogo nastawiony do uchodźców, utrwala w świadomości Amerykanów negatywny obraz Polski, co przyczynia się do krzywdzących stereotypów.

„Tym razem Polska jest nie tylko przedstawiona jako tygiel skrajnego nacjonalizmu i populizmu, ale też jako półtotalitarny kraj, w którym przywódca państwa jest powiązany z zamachem na życie politycznej oponentki i wprowadza »stan wyjątkowy«. Zapracowaliśmy na to” – pisze jeden z internautów.

„Pomagają, a jedynie potwierdzają stereotypowe pokazywanie Polaków i polskiej ksenofobii/antysemityzmu. Mały smaczek: prezydent mieszka w Belwederze” – podkreśla na Twitterze dziennikarka Paulina Kozłowska.

Zakorzeniamy w amerykańskiej popkulturze wizerunek kraju oportunistycznie niechętnego uchodźcom” – piszą internauci w mediach społecznościowych. 

„Madam Secretary” to serial utrzymany w konwencji dramatu politycznego. Główną bohaterką jest była analityk CIA i profesor politologii Elizabeth McCord, która zostaje sekretarzem stanu. Z kolei wątek, w którym pojawia się bohater Piotra Adamczyka, pojawia się w momencie, gdy administracja USA nawiązuje kontakt z prezydentem Polski Józefem Demko. Skłania polski rząd do wydania podejrzanego członka parlamentu. Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy Piotr Adamczyk wystąpił w zagranicznej produkcji. Niedawno zagrał w amerykańskim serialu „Odpowiednik”.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

 

RadioZEt.pl/kultura.onet.pl/ SW