Obserwuj w Google News

Louise Fletcher nie żyje. Gwiazda „Lotu nad kukułczym gniazdem” miała 88 lat

2 min. czytania
24.09.2022 18:05
Zareaguj Reakcja

Louise Fletcher nie żyje. Aktorka, znana najbardziej z roli pielęgniarki Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem”, miała 88 lat. Za swoją rolę otrzymała Oscara.

Louise Fletcher
fot. Regent Entertainment/Courtesy Everett Collection/East News

Louise Fletcher zmarła we śnie w swoim domu w Montdurausse we Francji. Przykrą wiadomość przekazał w piątek 23 września agent aktorki, David Shaul. Nie są znane przyczyny śmierci gwiazdy.

Zobacz także:  Ewa Ampulska nie żyje. Aktorka znana m.in. z „Klanu” i „Na Wspólnej” miała 43 lata

Louise Fletcher nie żyje

Louise Fletcher urodziła się 22 lipca 1934 w USA w Birmingham. Początkowo pracowała jako sekretarka, ale również aspirowała do pracy jako aktorka. Udało jej się pojawić w kilku produkcjach telewizyjnych, ale w latach 60. zdecydowała się poświęcić rodzinie.

Po kilkunastu latach ponownie pojawiła się na ekranach w filmie „Thieves Like Us”, w którym dostrzegł ją Milos Forman. Od razu zaproponował jej rolę wyrachowanej pielęgniarki Ratched w kultowym „Locie nad kukułczym gniazdem”.

Produkcja została nagrodzona statuetką Oscara w kategoriach najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka, najlepszy aktor i najlepsza reżyseria. Kiedy Louise Fletcher odbierała wyróżnienie, żartobliwie powiedziała: „Wygląda na to, że wszyscy mnie nienawidzicie”.

Redakcja poleca

Tamtego wyjątkowego wieczoru nie zapomniała także podziękować swoim rodzicom. Swoją wdzięczność i „nauczenie jej, by marzyć”, wyraziła w języku migowym.

Loise Fletcher po latach wspominała, że nie sądziła, iż rolę pielęgniarki w „Locie nad kukułczym gniazdem” odrzuciło wiele poważanych gwiazd Hollywood, w tym m.in. Ellen Burstyn i Angela Lansbury. Przyznała, że podczas zdjęć zorientowała się, że chyba pozostałe gwiazdy „nie chciały być na ekranie tak odpychające”.

Ryszard Kotys,James Michael Tyler i Helen McCrory
21 Zobacz galerię
fot. Michał Wargin/East News, Julian Mackey/Shutterstock/Rex Features/East News i Nils Jorgersen/Shutterstock/Rex Features/East News