Obserwuj w Google News

Jean-Louis Trintignant nie żyje. Słynny francuski aktor grał u Kieślowskiego

2 min. czytania
20.06.2022 10:26
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jean-Louis Trintignan - francuski aktor, znany z takich filmów, jak "Trzy kolory: Czerwony", "Miłość" czy "Z". Miał 91 lat. Co było przyczyną śmierci?

Les Plus Belles Années d'une vie - Jean-Louis Trintignant - kadr z filmu
fot. Les Films 13/materiały prasowe

17 czerwca 2022 roku odszedł Jean-Louis Trintignant. Był francuskim aktorem, reżyserem, scenarzystą, producentem, a także kierowcą wyścigowym. Zmarł w wieku 91 lat.

Jean-Louis Trintignan nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci aktora poinformowała jego żona i menadżerka - Marianne Hoepfner. Informację potwierdziła również francuska agencja prasowa AFP. Nie podano przyczyny śmierci Trintignanta. Wiadomo jedynie, że odszedł w swoim domu w Uzès na południu Francji. W 2018 roku chorował na raka prostaty. W ostatnich latach życia borykał się też z innymi problemami zdrowotnymi.

Redakcja poleca

Jean-Louis Trintignant urodził się 11 grudnia 1930 roku w Piolenc. Był bratankiem słynnego kierowcy rajdowego Maurice’a Trintignanta i początkowo poszedł w jego ślady. Pasję motoryzacyjną porzucił jednak na rzecz aktorstwa. Uczył się pod okiem Charlesa Dullina i w 1955 roku zadebiutował w filmie "L'assassin a pris le métro". Drugą produkcją z jego udziałem był dramat "Gdyby wszyscy ludzie dobrej woli...". Rok później zagrał w głośnym filmie "I Bóg stworzył kobietę", czym zdobył rozpoznawalność.

W filmografii Trintignanta znalazły się ponadto takie produkcje, jak "Klub kobiet", "Niebezpieczne związki", "Lato przemocy", "Tysięczne okno", "Bitwa pod Austerlitz", "Światła na mordercę", "Źródło trzech prawd", "Siedem grzechów głównych", "Pojedynek na wyspie", "Fanfaron", "Sukces", "Zamek w Szwecji", "Zagubione kroki", "Piękna Angelika", "Przedział morderców", "Kobieta i mężczyzna", "Czy Paryż płonie?", "Śmierć zniosła jajo", "Człowiek zwany Ciszą", "Bez wyraźnych motywów", "Kariera na zlecenie", "Śmierć z komputera", "Miłosna pasja", "Szczególna przyjemność", "Patrz jak idą na dno", "Miasto zaginionych dzieci" czy "Przypadek Harolda Cricka".

Najbardziej znane produkcje z udziałem Trintignanta to "Z" z 1969 roku,  "Konformista" z 1970 roku oraz "Miłość" z 2012 roku. Aktor wystąpił również w filmie polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory: Czerwony". Ostatnim tytułem z jego udziałem był nadchodzący film "La plus précieuse des marchandises". Łącznie zagrał w prawie 150 filmach. 

Redakcja poleca

Trintignant miał trzy żony. W 1954 roku poślubił Stéphane Audran. 2 lata później rozwiódł się, by na krótki okres związać się z Brigitte Bardot. W 1960 roku ożenił się z Nadine Marquand. Małżeństwo trwało 16 lat i jego wynikiem była trójka dzieci - Marie, która poszła w ślady ojca, Pauline i Vincent. W 2000 roku zawarł związek małżeński z Marianne Hoepfner.

RadioZET.pl/Deadline