Obserwuj w Google News

Jan Hryniak nie żyje. Reżyser "Zenka" zmarł po długiej chorobie w wieku 52 lat

2 min. czytania
20.02.2022 23:09
Zareaguj Reakcja

Jan Hryniak nie żyje. Reżyser filmu "Zenek" o życiu Zenona Martyniuka zmarł po długiej chorobie. Miał 52 lata. Informacje o jego śmierci jako pierwszy podał serwis Filmpolski.

Jan Hryniak
fot. Tadeusz Koniarz/East News

Jan Hryniak zmarł 19 lutego w wieku 52 lat. Informacja o śmierci reżysera pojawiła się w mediach dopiero dzień później, w niedzielę 20 lutego. Najpierw informował o tym Filmpolski.pl, ale potwierdzenie smutnej wiadomości w social mediach zamieściła także żona zmarłego - Marta Hryniak.

Janek. 12.05.1969-19.02.2022 - napisała jedynie, pokazując zdjęcie męża.

Zobacz także: Witold Paszt nie żyje. Piotr Gąsowski, Rafał Brzozowski i inni żegnają artystę

Jan Hryniak nie żyje. Reżyser "Zenka" i "Przystani" miał 52 lata

Choć ostatnim filmem pełnometrażowym, z jakiego będziemy go pamiętać, jest "Zenek", opowiadający o losach króla disco-polo, Zenka Martyniuka, to jednak Hryniak ma na swoim koncie wiele innych produkcji. Jego reżyserskim debiutem był film "Przystań" z 1997 roku. Był to dramat psychologiczny ze świetną rolą Mai Ostaszewskiej, za który została wyróżniona Złotymi Lwami dla aktorki pierwszoplanowej. Także reżyser zyskał dzięki temu dziełu uznanie, a film pokazywany był na licznych polskich i zagranicznych festiwalach filmowych.

Redakcja poleca

Najgłośniejszym filmem Jana Hryniaka jest "Trzeci" z 2004 roku z Markiem Kondratem, Jackiem Poniedziałkiem i Magdaleną Cielecką w rolach głównych. W kolejnych latach reżyser pracował m.in. przy filmie "Trick", a także na planie serialu "Czas honoru. Powstanie". Ostatnią produkcją serialową, którą udało mu się stworzyć, jest produkcja pod tytułem "Tatuśkowie".

Oprócz tego Hryniak pracował jeszcze nad filmem "Kantor. Już nigdy tu nie powrócę". Niestety, tego dzieła nie udało się mu skończyć.

Jan Hryniak urodził się w 1969 roku w Warszawie. W 1993 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, a trzy lata później Wydział Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Realizował produkcje fabularne, seriale telewizyjne, a takżer teledyski i filmy reklamowe. Prywatnie był mężem Marty Hryniak, scenarzystki filmowej, córki Krzysztofa Kieślowskiego, z którą doczekał się trójki dzieci.