Obserwuj w Google News

Jaki jest najstraszniejszy horror w historii? Naukowcy udzielili klarownej odpowiedzi

3 min. czytania
25.10.2021 07:30
Zareaguj Reakcja

Halloween zbliża się wielkimi krokami. To sprawia, że coraz więcej ludzi poszukuje informacji jaki jest najstraszniejszy horror, jaki mogliby obejrzeć. Amerykańscy badacze dokładnie zbadali sprawę i udzielili konkretnej odpowiedzi. Jaki film najbardziej przyspiesza tętno?

Jaki jest najstraszniejszy horror w historii? Naukowcy udzielili klarownej odpowiedzi
fot. Album Online/East News

Jaki jest najstraszniejszy horror w historii? - to pytanie, które zadaje sobie wielu odbiorców kultury, zwłaszcza w okresie przed świętem Halloween. Każdy ma swoje własne zdanie na ten temat i produkcje, które jeżą jego włos na głowie. Teraz jednak grupa amerykańskich badaczy postanowiła w naukowy sposób przebadać ten temat. 

Jaki jest najstraszniejszy horror w historii – jak przeprowadzono badanie? 

Portal The Science of Scare przeprowadził we wrześniu badanie na grupie 50 śmiałków, którzy podczas kilku dni badania obejrzeli ok. 120 godzin różnych horrorów. Produkcje zostały wybrane ze względu na recenzje widzów i krytyków ­ – wybrano produkcje o najwyższym wyniku w serwisach Rotten Tomatoes i IMDB.

Uczestnicy byli podłączeni do specjalnej aparatury, która badała ich tętno przed, w trakcie oraz po seansach poszczególnych filmów. Aparatura mierzyła także, w których momentach widzowie bali się najbardziej.

10 najlepszych horrorów na Halloween 2020. Znajdziecie je na Netflix i HBO GO [LISTA]

Najstraszniejsze horrory w historii – Top 3

W wyniku badania, w naukowy sposób określono, jaki film jest najstraszniejszą produkcją w historii. Jaki tytuł stanął na podium?

Na pierwszym miejscu zatryumfował film „Sinister” Scotta Derricksona z 2012 roku. To produkcja z udziałam Ethana Hawke’a, opowiada o pisarzu, który kupuje nowy dom ze swoją rodziną. Na strychu odnajduje pudełko ze starymi kasetami oraz projektor. Gdy ogląda filmy, dowiaduje się, jak dziwne rzeczy wydarzyły się w domostwie oraz, przypadkiem, wypuszcza na siebie i swoją rodzinę groźnego potwora.

„Sinister” jest najstraszniejszym filmem w historii, gdyż wedle The Science of Scare, przeciętne tętno grupy badawczej wzrosło podczas oglądania średnio aż o 32%.

Film trafił także na 2 pozycję, jeśli chodzi o „największy jump-scare”, czyli scenę, w której nagle coś wyskakuje na ekran, sprawiając, że zaskoczonemu widzowi gwałtownie wzrasta tętno.

Na drugim miejscu uplasował się film „Naznaczony” Jamesa Wana z 2010 roku. Ten film uplasował się także na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o największym jump-scare w historii. Mowa o momencie, w którym twarz czerwonego demona pojawia się nagle za twarzą jednego z aktorów w dość zwyczajnej scenie rozmowy. Moment ten sprawił, że nastąpił nagły skok tętna, do poziomu aż 133 BPM.

„Naznaczony” opowiada historię rodziny, która musi poradzić sobie, gdy ich syn, po upadku z drabiny, trafia w śpiączkę. Od tego czasu wokół bohaterów zaczynają dziać się coraz dziwniejsze, coraz bardziej przerażające rzeczy.

Na trzecim znalazła się natomiast „Obecność”, również w reżyserii Jamesa Wana. „Obecność”, której sukces zapoczątkował całą franczyzę powiązanych filmów, opowiada o małżeństwie Lorraine i Eda Warrenów, dwójki badaczy zjawisk paranormalnych, którzy mają pomóc rodzinie rozwiązać zagadkę dziwnych wydarzeń, dziejących się w ich domu. Ważnym elementem opowieści jest fakt, że „Obecność” bazuje na prawdziwej historii.

Film spotkał się z wielkim entuzjazmem fanów gatunku, a badanie The Science of Scare wykazało, że tętno widzów rośnie średnio do poziomu 84 uderzen na sekundę (przy normalnych 65 BPM).

Najlepsze seriale grozy. 10 seriali-horrorów, które musisz obejrzeć [LISTA]

Największe jump-scare’y

Podczas badania, zmierzono także wzrost tętna, przy największych „jump-scare’ach”, czyli zaskakujących scenach, które gwałtownie przyspieszają tętno widzowi. Lista największych jump-scare’ów w historii prezentuje się następująco:

(W nawiasach podano do jakiego poziomu tętna skoczyły serca widzów)

 1. „Naznaczony” (133 BPM)
 2. „Sinister” (131 BPM)
 3. „Egzorcysta 3” (130 BPM)
 4. „Obecność” (129 BPM)
 5. „Zejście” (122 BPM)

Warto zwrócić uwagę, że lista jump-scare’ów tylko częściowo pokrywa się z listą najbardziej przerażających filmów w historii. To dlatego, że ta druga lista pokazywała wzrost poziomu napięcia przez cały obraz, natomiast w wypadku jump-scare, tylko chwilowy, jednorazowy strzał. Nie od dziś wiadomo też, że „jump-scare”, czyli scenki, w których coś nagle wyskakuje na ekran, stanowią najprostszy straszak horrorów i posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Najstraszniejsze horrory w historii – pełna lista 

Pełna lista najstraszniejszych horrorów w historii prezentuje się następująco: 

 1. Sinister
 2. Naznaczony
 3. Obecność
 4. Dziedzictwo. Hereditary
 5. Paranormal Activity
 6. Coś za mną chodzi
 7. Obecność 2
 8. Babadook
 9. Zejście
 10. Wizyta
 11. The Ring
 12. Ciche miejsce
 13. Koszmar z Ulicy Wiązów
 14. Halloween
 15. Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną
 16. 28 Dni Później
 17. Egzorcysta
 18. Hush
 19. To
 20. Krzyk
 21. Klątwa
 22. Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii
 23. The Blair Witch Project
 24. Obcy
 25. Coś
 26. Poltergeist
 27. Annabelle
 28. Piątek trzynastego
 29. Sierociniec
 30. Mroczne Nieba
 31. Wolf Creek
 32. Omen
 33. Lśnienie
 34. Uciekaj
 35. Audition 

Specjalną infografikę, przedstawiająca listę oraz dodatkowe dane z badania – jak wykresy tętna, czy dokładniejsze dane dotyczące poszczególnych produkcji, znajdziecie na stronie The Science of Scare.

Czytaj także:  TOP 13: Horrory, które każdy powinien zobaczyć [LISTA]