Obserwuj w Google News

"Eternals": fani filmów Marvela zaczęli zapisywać się na kurs języka migowego. Z jakiego powodu?

3 min. czytania
10.11.2021 15:26
Zareaguj Reakcja

Premiera filmu Marvela "Eternals" zbiegła się ze zwiększonym zainteresowaniem języka migowego. Wszystko za sprawą jednej z gwiazd produkcji - Lauren Ridoff.

Lauren Ridloff i Chloe Zhao - zdjęcie z premiery Eternals
fot. Rex Features/East News

5 listopada 2021 roku do kin na całym świecie trafił w końcu długo wyczekiwany film Marvela w reżyserii nagrodzonej Oscarem Chloé Zhao - "Eternals". Wygląda na to, że pełna gwiazd produkcja, przyczyniła się do poszerzenia świadomości na temat języka migowego i osób Głuchych oraz słabosłyszących.

"Eternals": gwiazda Marvela zwiększyła świadomość na temat języka migowego

"Eternals" to nie tylko powiew świeżości w MCU pod względem tematyki i formuły, ale również wprowadzenia typów postaci, których wcześniej w produkcjach Marvela nie było. Film jest bardzo inkluzywny, bo oprócz reprezentantów różnych grup etnicznych i narodowościowych w obsadzie, zawiera pierwsze w historii Marvel Studios postacie otwarcie homoseksualne oraz Głuchą superbohaterkę, w którą wcieliła się Lauren Ridoff.

Redakcja poleca

Mowa o Makkari - superszybkiej członkini Eternals, która w filmie porozumiewała się za pośrednictwem amerykańskiego języka migowego. Jak podaje portal CBR, powołując się na badania platformy do nauki online Preply, tuż po premierze "Eternals" zwiększyło się zainteresowanie kursami języka migowego w USA. Według analizy słów kluczowych w ciągu ostatniego roku wyszukiwanie "pierwszy głuchy superbohater" zwiększyło się o 50%. Natomiast o 250% podskoczyło zapytanie "nauka języka migowego dla początkujących". Największą zwyżkę zaliczyła aktorka wcielająca się w Makkari. Imię i nazwisko Lauren Ridoff wpisywano w wyszukiwarkę o 550% częściej niż w ubiegłym roku.

Ridoff zasłynęła rolą Connie w serialu "The Walking Dead". Aktorka w wywiadzie dla The Hollywood Reporter opowiedziała, jak ważne dla niej, jako osoby Głuchej, wcielać się w superbohaterkę, która pojawia się w jednej z najpotężniejszych serii filmowych w historii kina.

Czuję, że oglądanie Makkari na ekranie jest przede wszystkim bardzo ważne dla społeczności Głuchych. Potrzebujemy superbohatera, który nas reprezentuje, a jak powiedziałam wcześniej, dorastając, nie marzyłam, by zostać aktorką, ponieważ nie widziałam siebie jako osoby wystarczającej, by pojawić się na ekranie. Nie miałam wielkich marzeń, więc teraz mam nadzieję, że, dzięki "Eternals", więcej osób  pozwoli sobie na wielkie marzenia. Jeśli ja mogę to zrobić, oni też mogą to zrobić.

 Kumail Nanjiani, wcielający się w Kingo zdradził w rozmowie z TechRadar, że obsada musiała nauczyć się języka migowego, by móc porozumiewać się z Ridoff.

Bardzo ważne było dla mnie to, że kiedy Kingo rozmawia z Makkari, to również używa języka migowego. Byli wobec nas bardzo cierpliwi na planie, zwłaszcza że dialog został przepisany na noc przed dniem zdjęciowym.

Co ciekawe wraz z pojawieniem się w filmach głuchej Makkari, w komiksach Marvela postać również stała się kobietą, posługującą się językiem migowym. Reprezentacja osób Głuchych nie ogranicza się więc jedynie do filmów, ale jest również obecna w medium popkultury, jakim jest komiks. Makkari nie będzie jedyną głuchą postacią Marvela. W nadchodzącym serialu "Hawkeye" pojawi się bowiem Maya Lopez/Echo grana przez aktorkę będącą rdzenną Amerykanką Alaquę Cox, która również należy do osób Głuchych.

Redakcja poleca

"Etarnals": o czym jest nowy film Marvela?

Produkcja zadebiutowała 5 listopada 2021 roku. Film opowiada o grupie przedwiecznych istot, które od setek tysięcy lat pilnują Ziemi na polecenie potężnych Celestials. W nowej produkcji MCU wystąpiła naprawdę gwiazdorska obsada: Gemma Chan (Sersi), Richard Madden (Ikaris), Kumail Nanjiani (Kingo), Lauren Ridloff (Makkari), Brian Tyree Henry (Phastos), Salma Hayek (Ajak), Lia McHugh (Sprite), Don Lee (Gilgamesh), Angelina Jolie (Thena), Barry Keoghan (Druig) oraz Kit Harington (Dane Whitman/Black Knight).

RadioZET.pl/CBR/Preply/The Hollywood Reporter/TechRadar

Najlepsze seriale superbohaterskie. 11 tytułów, które koniecznie powinniście obejrzeć