Obserwuj w Google News

Czarnobyl: Rosjanie przygotowują własny serial o katastrofie. Mają pretensje do HBO

Maciej Friedrich
2 min. czytania
04.06.2019 15:38
Zareaguj Reakcja

Rosyjska telewizja postanowiła zrealizować serial o katastrofie w Czarnobylu. Ma to być odpowiedź na doskonale przyjęty „Czarnobyl” od HBO. Według strony rosyjskiej produkcja szerzy propagandę przeciwko państwowemu przemysłowi atomowemu. 

Czarnobyl: Rosjanie przygotowują własny serial o katastrofie. Mają pretensje do HBO
fot. Instagram:@chernobyl_hbo

„Czarnobyl” od HBO to doskonale przyjęty serial, który po kilku zaledwie odcinkach stał się jednym z najlepiej ocenianych produkcji w historii. Historia najsłynniejszej katastrofy związanej z elektrownią atomową nie przypadła jednak do gustu rosyjskiemu rządowi. Według gazety „Komsomolskaja Prawda” obraz celowo stawia rosyjski przemysł atomowy w niekorzystnym świetle. Jak informuje portal Onet, prokremlowska telewizja NTV przygotowuje własny serial, który przedstawi zupełnie inny obraz wydarzeń.

Czarnobyl: Rosjanie kręcą własny serial o katastrofie w elektrowni atomowej

Reżyserią serialu dla telewizji NTV ma zająć się Aleksiej Muradow, znany między innymi z pracy przy serialach o Stalinie i Żukowie. Historia opowiedziana w rosyjskiej produkcji ma obarczać winą za katastrofę w Czarnobylu amerykańską agencję CIA. Według informacji zdobytych przez jednego z białoruskich dziennikarzy fabuła skupiać ma się na działaniach KGB, które ma za zadanie zdemaskować obcego agenta wysłanego ze specjalną misją. Premiera produkcji zapowiedziana została na październik 2019 roku, a reżyser zapewnia, że jego wersja wydarzeń jest prawdziwa, o czym nie można powiedzieć w wypadku serialu HBO.

Czarnobyl – najlepszy serial telewizyjny?

„Czarnobyl” HBO okazał się prawdziwym fenomenem. Niekorzystający z ogromnych kampanii promocyjnych okazał się najlepiej ocenianym serialem w historii telewizji. Mroczna opowieść jest doskonale zrealizowana. Aby odpowiednio oddać klimat, zdjęcia nakręcono w rzeczywistych lokalizacjach. Widzowie mogą więc zobaczyć Czarnobyl, przedstawiona w serialu elektrownia to Ignalina, bardzo podobna do ukraińskiego odpowiednika elektrownia Litewska. Zarówno widzowie, jak i krytycy zwracają uwagę na doskonale dobrane kostiumy i świetną scenografię. Finałowy, piąty odcinek „Czarnobyla” wyemitowany zostanie dziś, 4 czerwca o godzinie 21:10 na antenie HBO oraz na platformie HBO GO.

 

RadioZET.pl/onet.pl/MF