Obserwuj w Google News

Colin Cantwell nie żyje. Twórca oryginalnych "Gwiezdnych Wojen" miał 90 lat

2 min. czytania
23.05.2022 07:19
Zareaguj Reakcja

Zmarł Colin Cantwell - artysta koncepcyjny i reżyser, który odpowiadał za takie produkcje, jak "Gwiezdne Wojny" i "2001: Odyseja kosmiczna". Miał 90 lat.

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

21 maja 2022 roku odszedł Colin Cantwell. Był amerykańskim artystą koncepcyjnym i reżyserem filmowym. Stworzył ikoniczne pojazdy do serii "Gwiezdne Wojny". Miał 90 lat.

Colin Cantwell nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Cantwella potwierdziła Sierra Dall - jego wieloletnia partnerka. Kobieta nie podała przyczyny zgonu twórcy, ale zdradziła, że w ostatnich latach życia cierpiał na chorobę Alzheimera. Odszedł w swoim domu w Colorado.

Colin Cantwell urodził się w 1932 roku w San Francisco. Ukończył animację na University of California. Następnie został osobiście zaproszony przez Franka Lloyda Wrighta do School of Architecture. Zanim Cantwell wszedł do świata Hollywood, pracował dla Jet Propulsion Laboratory - jednego z centrów badawczych NASA. Zajmował się tworzeniem programów edukacyjnych, pomagających przeciętnym ludziom zrozumieć, jak działają loty w kosmos. Dzięki temu został zaproszony do studia stacji CBS, by wraz z dziennikarzem Walterem Cronkite'em komentować lądowanie na Księżycu amerykańskich astronautów w 1969 roku.

Redakcja poleca

Cantwell związał się z filmem pod koniec lat 60., kiedy został twórcą efektów specjalnych do słynnego dzieła Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna". W latach 70. współpracował z Reuben H. Fleet Science Center, gdzie zajmował się reżyserią i tworzeniem efektów specjalnych do wizualizacji zatytułowanej "Voyage to the Outer Planets", ukazującą podróż międzyplanetarną. Dzięki pracy z Kubrickiem, znalazł się w ekipie odpowiadającej za pracę nad oryginalnymi "Gwiezdnymi Wojnami".

To właśnie projekty Cantwella sprawiły, że powstały tak ikoniczne pojazdy z kosmicznej sagi, jak myśliwce X-wing, Y-wing i TIE, Sokół Millenium, Gwiezdny Niszczyciel, Tantive IV, Landspeeder, Piaskoczołg, czy Gwiazda Śmierci. Jego szkice koncepcyjne stanowiły podstawę dla takich artystów koncepcyjnych, jak Ralph McQuarrie i Joe Johnston. Co ciekawe jeden z modeli Cantwella pojawił się w pierwszej części "Gwiezdnych Wojen", w scenie, kiedy Luke bawi się pojazdem i rozmawia z C-3PO.

Redakcja poleca

Wśród innych produkcji, przy których pracował artysta, znalazły się dokumenty "Mars: The Search Begins" i "Genesis", oraz tytuły science fiction "Buck Rogers w XXV wieku", "Gry wojenne" i "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". Cantwell napisał dwie powieści fantastycznonaukowe - "CoreFires 1" i "CoreFires 2".

RadioZET.pl/Deadline