Co obejrzeć w kinie? [Weekend 22-23 października 2022]
Co obejrzeć w weekend? To częste pytanie, które zadajemy sobie w piątek wieczorem. Przychodzimy z pomocą, wybierając najciekawsze propozycje z nowości dostępnych na najpopularniejszych platformach streamingowych. Co obejrzeć w weekend 22-23 października 2022? Sprawdziliśmy i podpowiadamy.
![Co obejrzeć w kinie? [Weekend 22-23 października 2022] Silent Twins - kadr z filmu](https://gfx.rozrywka.radiozet.pl/var/radiozetrozrywka/storage/images/filmy/co-obejrzec-w-kinie-weekend-22-23-pazdziernika-2022/19728860-1-pol-PL/Co-obejrzec-w-kinie-Weekend-22-23-pazdziernika-2022_content.jpg)
Co warto obejrzeć w weekend? Co zobaczyć w kinie? Sprawdziliśmy repertuar i wybraliśmy najciekawsze tytuły. Co warto zobaczyć w weekend 22-23 października 2022? Przekonajcie się sami.
Co obejrzeć w kinie? [Weekend 22-23 października 2022]
"Silent Twins"
Zwycięski film tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Agnieszka Smoczyńska, reżyserka "Fugi" i "Córek Dancingu" w swoim charakterystycznym stylu opowiada nieprawdopodobną prawdziwą historię sióstr Jennifer i June Gibbons. Dziewczynek, które były tak wyalienowane od świata, że przez długi okres komunikowały się jedynie ze sobą, nie wpuszczając do dyskusji innych osób. Ich nietypowe zachowanie stało się przyczynkiem do wielu badań i prób zrozumienia, a następnie - zamknięcia na obserwację w szpitalu psychiatrycznym. Film Smoczyńskiej pokazuje jednak siłę siostrzanej relacji oraz ich wewnętrzny świat. Film miesza formy i style, tworząc bogaty wizualnie i wiarygodny emocjonalnie portret nietuzinkowych bohaterek.
"Black Adam"
Najnowsze widowisko ze świata DC to adaptacja komiksu o "Czarnym Adamie", superbohaterze, który przez tysiące lat uwięziony był w ukrytym przed światem grobowcu. Gdy w wyniku niefortunnego wypadku, Black Adam wydostaje się na wolność, szybko okazuje się, że jego przydomek superbohatera może być nieprawdziwy. Czy właśnie wypuszczono na świat złoczyńcę? Sprawę zbada Stowrzyszenie Sprawiedliwości, które ma za zadanie zneutralizowanie zagrożenia. Sprawa nie będzie jednak łatwa. "Black Adam" to duże, głośne i rozbuchane widowisko superbohaterskie, które korzysta ze sprawdzonej formuły, garściami czerpiąć z pomysłów scenarzystów innych filmów gatunku. Mieszanka najlepszych, ale też najgorszych motywów kina superhero ostatnich lat, stanowi niezły koktajl, który jednak nie nasyci nas na dłużej.
"Brigitte Bardot Cudowna"
„Bridgitte Bardot Cudowna” to najnowszy film Lecha Majewskiego, polskiego reżysera najlepiej znanego z takich obrazów, jak „Młyn i Krzyż”, „Dolina Bogów” czy „Onirica”. To opowieść rozgrywająca się za czasów PRL-u, skupiająca się na przygodach młodego Adama, który nie mogąc poradzić sobie z trudami rzeczywistości i specyficzną sytuacją rodzinną, ucieka do świata fantazji. Podczas seansu „Pogardy” Jean-Luca Godarda, nieoczekiwanie przenosi się do garderoby Bridgitte Bardot i razem z nią poznaje nowy, kolorowy świat. W roli głównej wystąpiła właśnie Joanna Opozda, a w filmie występują także: Kacper Olszewski (Adam), Veronika Rosati (w roli Liv Tyler!), a także Magdalena Różczka, Tomasz Sapryk i Andrzej Grabowski.
"Bejbis"
Komedia obyczajowa o parze małżeńskiej z długim stażem. Szczęśliwej, choć zabieganej. Wszystko zmieni się, gdy po nakrapianej nocy zdarzy się "wpadka" i para będzie miała drugie dziecko. Piętnastoletnia córka będzie zazdrosna o bobasa, a para stanie w obliczu problemów, o których istnieniu w ogóle zapomniała. Film Andrzeja Saramowicza, autora hitów "Lejdis" i "Testosteron" po raz kolejny punktuje współczesne przywary i życiowe sytuacje w szczególny, momentami komiczny sposób. Jak czytamy w oficjalnym opisie: "Jak w tej sytuacji odnaleźć radość życia, uratować miłość i zachować chociaż drobny margines wolności? Łatwo nie będzie, ale może być naprawdę zabawnie".
Ukraina Film Festival
Mieszkańcom Warszawy proponujemy też rozpoczynającą się właśnie 7. edycję festiwalu filmowego Ukraina. W tym roku w warunkach wyjątkowo trudnych i nietypowych. W programie festiwalu znalazło się wiele fabularnych produkcji pełnometrażowych, a także sekcja dokumentów i filmów krótkometrażowych. Na szczególną uwagę zasługuje ukraiński kandydat do oscarowej nominacji, porażające "Klondkie" Maryny El Gorbach, pokazywany na festiwalu w Cannes "Pamfir", "Mariupolis", "Odbicie" czy "Syndrom Hamleta", podejmujący temat poszukiwań "współczesnego Hamleta". Młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju poszukując współczesnego Hamleta. Jej sztuka staje się początkiem tworzenia intrygującego portretu młodego pokolenia Ukraińców naznaczonego przez wojnę i liczne polityczne wstrząsy.
Festiwal odbywa się w wersji stacjonarnej - w warszawskiej Kinotece - w dniach 21-29 października, a następnie w wersji online: 1-14 listopada.
Czytaj także: Ten film od premiery terroryzuje publiczność. Reżyser: „Nie chciałem, żeby komuś stała się krzywda”
RadioZET.pl/Filmweb/informacje prasowe dystrybutorów
Tłum gwiazd na konferencji prasowej „Niech to usłyszą”. To pierwszy taki serial w Polsce [FOTO]
