Obserwuj w Google News

Jodie Foster zostanie uhonorowana w Cannes. Odbierze Złotą Palmę za całokształt

2 min. czytania
08.06.2021 13:14
Zareaguj Reakcja

Podczas 74. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes Jodie Foster zostanie nagrodzona Złotą Palmą za całokształt twórczości w ramach jej działalności aktorskiej i reżyserskiej.

Milczenie owiec - Anthony Hopkins, Jodie Foster - kadr z filmu
fot. Orion Pictures/Collection Christophel/East News

Jodie Foster - gwiazda kultowego thrillera "Milczenie owiec" zostanie uhonorowana Złotą Palmą na festiwalu Cannes 2021. Aktorka została doceniona przez jurorów zarówno za swoje role, jak i pracę reżyserską.

Cannes 2021 - Jodie Foster ze Złotą Palmą za całokształt

Już niedługo odbędzie się 74. edycja jednego z najsłynniejszych wydarzeń filmowych w Europie i na świecie. Mowa oczywiście o Festiwalu Filmowym w Cannes. Podczas tegorocznej imprezy Jodie Foster dołączy do takich gwiazd kina jak Jane Fonda, Bernado Bertolucci czy Jeanne Moreau. Wszystko za sprawą Złotej Palmy za całokształt twórczości.

Jak podaje Movieweb, Foster otrzyma prestiżową statuetkę 6 lipca 2021 roku. Jurorzy uważają, że gwiazda zasługuje na Złotą Palmę z powodu "niezwykłej podróży artystycznej" jaką przebyła w swojej karierze. Stwierdzono także, że Foster ma "wyjątkową osobowość ze skromnym, ale silnym zaangażowaniem w niektóre z głównych problemów naszych czasów". Artystka postanowiła odpowiedzieć na wyróżnienie i w oficjalnym oświadczeniu podziękowała za docenienie przez jurorów z Cannes.

Cannes to festiwal, któremu tak wiele zawdzięczam, bo całkowicie zmienił moje życie. Chociaż mam na koncie działalność reżyserska, mój debiut Croisette był dla mnie decydującym momentem. Pokazanie tutaj jednego z moich filmów było moim marzeniem. Okazało się, że miałam kilka okazji, aby je spełnić. Cannes to festiwal filmowy autorów, którzy honorują artystów. I bardzo to doceniam.

Foster zadebiutowała przed kamerą jako dziecko w sitcomie "Mayberry R.F.D.". W kolejnych latach pojawiała się w różnych produkcjach w epizodycznych rolach. Przełomem była jednak rola nieletniej prostytutki w głośnym filmie Martina Scorsese "Taksówkarz" z Robertem De Niro w roli głównej, co przyniosło jej nominację do Oscara. Przez lata nie mogła pozbyć się łatki aktorki ról dziecięcych, aż do filmu "Oskarżeni", w którym wystąpiła jako ofiara gwałtu. Dostała za nią pierwszego Oscara. Trzy lata później zagrała w swoim najsłynniejszym filmie - "Milczeniu owiec" u boku Anthony'ego Hopkinsa. Rola agentki Clarice Starling przyniosła Foster drugą nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza rola żeńska.

Redakcja poleca

W 1991 roku Foster postanowiła stanąć po drugiej stronie kamery. Wyreżyserowała film "Tate-mały geniusz". Trzy lata później wyprodukowała dramat "Nell", w którym zagrała. Chociaż w późniejszych latach zniknęła z pierwszych stron gazet, udało jej się powrócić na drogę sukcesu takimi produkcjami jak "Azyl", "Plan lotu", "Plan doskonały" czy "Odważna". Wyreżyserowała też kolejne filmy - "Podwójne życie" i "Zakładnik z Wall Street". Była też reżyserką seriali "House of Cards", "Black Mirror" i "Orange Is The New Black".

Cannes 2021 - kiedy odbędzie się festiwal filmowy?

Zazwyczaj festiwal w Cannes odbywał się w maju. Z powodu pandemii koronawirusa datę przełożono na późniejszy termin. W tym roku Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 6-17 lipca 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Movieweb