Obserwuj w Google News

„Bohemian Raphsody”: Oscarowy hit ocenzurowano w Chinach. Co wycięto?

Maciej Friedrich
2 min. czytania
26.03.2019 14:18

„Bohemian Rhapsody”, nagrodzona czterema Oscarami filmowa biografia Freddiego Mercury'ego, trafiła do Chin w ocenzurowanej wersji. Chińscy widzowie nie zobaczą między innymi żadnej sceny nawiązującej do orientacji seksualnej lidera Queen.

„Bohemian Raphsody”: Oscarowy hit ocenzurowano w Chinach. Co wycięto?
fot. Youtube (20th Century Fox)

Freddie Mercury, jeden z najwybitniejszych wokalistów w historii muzyki i lider legendarnej grupy Queen, to artysta uwielbiany, choć bardzo kontrowersyjny. Wśród wielbicieli muzyki rockowej stał się postacią kultową, niemal czczoną przez swoich fanów. Nic więc dziwnego, że informacja o pojawieniu się stworzonej z rozmachem biografii wielkiego artysty rozbudziła ogromne oczekiwania. Jak się okazało, „Bohemian Rhapsody” sprostało wymaganiom i okazało się jednym z najlepszych obrazów 2018 roku. Najlepszym dowodem na to są cztery statuetki Oscara: dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dla  Ramiego Maleka, za najlepszy dźwięk, najlepszy montaż oraz najlepszy montaż dźwięku. 22 marca produkcja trafiła do kin w Chinach. Jednak tamtejsi widzowie nie obejrzą wszystkich scen.

Bohemian Rhapsody
fot. Youtube

"Bohemian Rhapsody" ONLINE: Gdzie obejrzeć film? [VOD]

„Bohemian Rhapsody” ocenzurowane w Chinach

Pojawienie się „Bohemian Rhapsody” w Chinach zostało uznane przez chińskie środowisko LGBT za ogromny sukces. Okazuje się jednak, że wprowadzony w 2016 roku zakaz pokazywania „nieprawidłowych zachowań seksualnych” nie pozostał bez wpływu na film Bryana Singera. Jak podaje portal Onet, widzowie nie zobaczą scen wskazujących na orientację seksualną lidera Queen. Niewygodne sceny zostały usunięte z wersji filmu dystrybuowanej na rynek chiński, podobnie jak słowo „gej”. Co więcej, również występ mężczyzn w kobiecych strojach został ocenzurowany. Tak duża ilość cięć z pewnością wpłynie na odbiór filmu, dziury fabularne wydają się bowiem nie do uniknięcia. Zwłaszcza że widzowie nie dowiedzą się między innymi, jak Mercury poznał swojego partnera. Jednak sam fakt, że obraz o Queen pojawił się chińskich kinach, można uznać za sukces.

 

RadioZET.pl/onet.pl/MF