Obserwuj w Google News

Bernard Cribbins nie żyje. Wybitny aktor miał 93 lata

3 min. czytania
29.07.2022 10:56
Zareaguj Reakcja

Zmarł Bernard Cribbins - angielski aktor i piosenkarz pracujący w branży rozrywkowej przez ponad 70 lat. Zasłynął rolami w filmach "Szał" i "Przygody Picassa". Miał 93 lata.

Mysz na księżycu - Bernard Cribbins - kadr z filmu
fot. Everett Collection/Everett Collection/East News

27 lipca 2022 roku odszedł Bernard Cribbins. Był angielskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym oraz piosenkarzem. Zmarł w wieku 93 lat.

Bernard Cribbins nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Cribbinsa potwierdził jego agent z Gavin Barker Associates, wydając oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Bernard Cribbins - ukochany aktor odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego,  zmarł w wieku 93 lat. Jego kariera trwała siedem dekad i obejmowała między innymi filmy "The Railway Children" i serię "Cała naprzód", przebojową piosenkę lat 60. "Right Said Fred", a także gościnne występy we "Fawlty Towers", czy narrację serialu "The Wombles". Był aktywny zawodowo w latach 90., a ostatnio pojawił się w serialach "Doktor Who" i produkcji CBeebies "Łódka starego Jacka". W zeszłym roku stracił żonę Gill, która miała 66 lat. Wkład Bernarda w brytyjską rozrywkę jest ogromny. Był wyjątkowym, najlepszym przedstawicielem swojego pokolenia i będzie go bardzo brakowało wszystkim, którzy mieli przyjemność poznać go i pracować z nim.

Nie podano przyczyn śmierci artysty.

Redakcja poleca

Bernard Cribbins urodził się 29 grudnia 1928 roku w Oldham. Ze względu na biedę w domu rodzinnym rzucił szkołę jako 13-latek i zaczął pracę asystenta kierownika sceny w lokalnym klubie teatralnym. Zdarzało się, że występował na scenie w małych rolach. Zainteresowany teatrem odbył praktykę w Oldham Repertory Theatre. W 1947 roku został wcielony do wojska.

W 1956 roku zadebiutował na deskach West Endu w Arts Theatre. Grał w wielu przedstawieniach, czym przyciągnął uwagę przedstawicieli wytwórni muzycznej. Cribbins nagrał satyryczne utwory "Folk Song", "The Hole in the Ground". "Right Said Fred" oraz "Gossip Calypso". Odniosły sukces, trafiając na listy przebojów. Na scenie występował przez kolejne dekady na deskach różnych brytyjskich teatrów.

W tym samym okresie zadebiutował przed kamerą w serialach "The Black Tulip" i "David Copperfield" z 1956 roku. Pierwszym filmem z udziałem Cribbinsa był dramat wojenny "Incydent na rzece Jangcy", który trafił na ekrany kin rok później. W dorobku aktora znalazły się takie tytuły, jak "Dunkierka", "Świat Suzie Wong", "Najlepszy z wrogów", "Na tropie policjantów", "Mysz na księżycu", "Szpiegu, do dzieła", "Francja naprzód!", "Ona", "Najazd Daleków na Ziemię", "Casino Royale", "Rewolwer i melonik", seria "Cała naprzód", "Nie podnoście mostów, opuśćcie rzekę", "Cribbins", "Szał", "Hotel Zacisze", "Kosmos 1999", "Wodne dzieci", "Przygody Picassa", "Deska", "Alicja w Krainie Czarów", Dalziel i Pascoe", "Babie lato", "Czarna kula", "Coronation Street", "Morderstwa w Midsomer", "Łódka starego Jacka", "Nowe triki", czy "Patryk". Ostatnią produkcją z jego udziałem był ostatni sezon "Doktora Who". Łącznie wystąpił w ponad 120 tytułach. 

Redakcja poleca

Cribbins był również aktorem głosowym. W 1973 roku został narratorem kultowej animacji "The Wombles". Pozostałe tytuły, w których można usłyszeć artystę to "The Sooty Show", "Opowieść wigilijna", "Simon in the Land of Chalk Drawings", "Moschops", "Original Sylvanian Families", "Bertie the Bat", "Dennis the Menace","Peter Kay's Animated All Star Band: The Official BBC Children in Need Medley", "A Fantastic Fear of Everything" czy "A Midsummer Night's Dream". W 2016 roku powrócił do nowej wersji "The Wombles" jako jeden z bohaterów. Brał też udział w różnego rodzaju słuchowiskach, między innymi adaptacjach "O czym szumią wierzby" i "Księgi dżungli".

W 1955 roku ożenił się z aktorką Gillian McBarnet. Byli małżeństwem do 2021 roku, kiedy kobieta zmarła. W 2009 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty, którego pokonał. W 2018 roku wydał autobiografię "Bernard Who? 75 Years Of Doing Just About Anything".

RadioZET.pl/Deadline