Obserwuj w Google News

Antony Sher nie żyje. Gwiazdor "Zakochanego Szekspira" miał 72 lata

3 min. czytania
06.12.2021 08:57
Zareaguj Reakcja

Zmarł Antony Sher - brytyjski aktor teatralny i filmowy, który zasłynął rolą w filmie "Zakochany Szekspir". Miał 72 lata. Co było przyczyną śmierci?

Zakochany Szekspir - Antony Sher - kadr z filmu
fot. Mary Evans Picture Library/East News

2 grudnia 2021 roku w Stratford-upon-Avon, zmarł Sir Antony Sher. Był brytyjskim aktorem pochodzenia południowoafrykańskiego znanym nie tylko z teatru, ale również z kina i telewizji. Odszedł w wieku 72 lat.

Antony Sher nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci Shera poinformował zespół teatralny The Royal Shakespeare Company za pośrednictwem Twittera.

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Sir Antony'ego Shera, Honorowego Współpracownika Artysty i męża Dyrektora Artystycznego Gregory'ego Dorana.

Przyczyną śmierci Shera był nowotwór złośliwy. Nie zdradzono szczegółów choroby. Wiadomo jedynie, że kiepsko rokującą diagnozę wystawiono w roku 2021 i od września mąż aktora - Gregory Doran, musiał udać się na urlop, by opiekować się ukochanym.

Redakcja poleca

Antony Sher urodził się 14 czerwca 1949 roku w Kapsztadzie w RPA w rodzinie litewskich żydów. Dorastał w mieście Sea Point. Był kuzynem południowoafrykańskiego pisarza i dramaturga Sir Ronalda Harwooda. W 1968 roku, po odbyciu służby wojskowej Sher wyjechał do Londynu, gdzie nieskutecznie próbował dostać się do Central School of Speech and Drama oraz The Royal Academy of Dramatic Art. Finalnie studiował na Webber Douglas Academy of Dramatic Art, a następnie zrobił studia podyplomowe organizowane przez Manchester University Drama Department i Manchester School of Theatre. Z czasem otrzymał brytyjskie obywatelstwo.

W latach 70. rozpoczął karierę aktorską. Wraz z grupą innych młodych, obiecujących aktorów i scenarzystów dołączył do Liverpool Everyman Theatre. Występował też z grupą Gay Sweatshop. W 1982 roku został przyjęty do Royal Shakespeare Company - jednego z największych brytyjskich zespołów teatralnych, wywodzących się z tradycji teatru dziewiętnastowiecznego. Od tego czasu Sher występował w niezliczonej ilości klasycznych sztuk teatralnych, dzięki czemu sześciokrotnie w swojej karierze był nominowany do Laurence Olivier Award, zwyciężając dwukrotnie.

Jednocześnie występował w filmie i telewizji. Debiut na małym ekranie zaliczył w roku 1976, grając epizodyczną rolę w produkcji "The Madness" u boku Patricka Stewarta i Billa Frasera. Pierwszym dużym kinowym filmem Shera był natomiast "Superman II" z 1980 roku, w którym też zagrał małą rólkę. W kolejnych latach zagrał w takich pełnometrażowych produkcjach, jak "Podręcznik młodego truciciela", "O czym szumią wierzby", "Pełnia życia", "Jej wysokość pani Brown", "Wojak Churchill", "Wilkołak", czy "Hobbit: Pustkowie Smauga". Najbardziej znaną kinową rolą Shera była postać doktora Motha w romansie "Zakochany Szekspir" z 1998 roku.

Sher grał również w produkcjach telewizyjnych. Pierwszym serialem, w którym wystąpił był "ITV Playhouse" z 1978 roku. W kolejnych latach grał w takich tytułach, jak "Pickersgill People", "Play for Today", "Turtle's Progress", "The New Adventures of Lucky Jim", "Shakespeare: The Animated Tales", "Look at the State We're In!", "Prawo Murphy'ego", "Firma CIA", "Na granicy cienia", czy "Panna Marple". Grywał również w teatrach telewizji.

Redakcja poleca

Antony Sher napisał też kilka książek i sztuk teatralnych. "Primo" z 2005 roku została nawet zaadaptowana na film pełnometrażowy. Był również reżyserem teatralnym. Stworzył też dokument "Murder Most Foul" dla Channel 4 opowiadający o zbrodni, która miała miejsce w RPA.

Pierwszym partnerem Shera był aktor Jim Hooper. Byli w związku przez ponad 17 lat. W 2005 roku rozpoczął relację z reżyserem Gregorym Doranem, z którym wielokrotnie współpracował. W 2015 roku Sher i Doran wzięli ślub, stając się jedną z pierwszych par homoseksualnych, które zawarły związek partnerski w Wielkiej Brytanii.

RadioZET.pl/Deadline/Twitter

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]