Obserwuj w Google News

Anthony Hopkins: TOP 10 filmów z udziałem aktora, które trzeba znać

4 min. czytania
15.04.2021 13:44

Anthony Hopkins ma szansę na kolejnego Oscara za rolę w filmie "Ojciec". Oto zestawienie 10 najlepszych kreacji brytyjskiego gwiazdora, które wypada znać. 

Anthony Hopkins
fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Anthony Hopkins to żywa legenda. Aktor wystąpił w swojej karierze w wielu głośnych produkcjach. Chociaż zazwyczaj nie pojawia się w wielkich hollywoodzkich widowiskach, nie boi się grać również w kinie typowo komercyjnym. Hopkins ma ponownie szansę na Oscara, dlatego postanowiliśmy prześledzić jego filmografię i wyłonić 10 najlepszych filmów z tym gwiazdorem.

Anthony Hopkins - Top 10 najlepszych ról aktora

Redakcja poleca

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Thor (2011), reż. Kenneth Branagh

Przez większości życia Anthony Hopkins grał raczej role dramatyczne, mające wiele wspólnego z teatrem. Zyskał jednak miano legendy filmu, więc nic dziwnego, że szefowie Marvel Studios postanowili zaangażować go do jednej ze swoich pierwszych produkcji, kształtującego się kinowego świata. Chociaż Hopkins zagrał w "Thorze" epizod, wybrano dla niego rolę, która pasowała do niego idealnie. Wcielił się bowiem w Odyna - Wszechojca Asgardu i rodziciela tytułowego bohatera. Pojawiał się w niej zresztą w kolejnych częściach serii.

Oglądaj

Magia (1978), reż. Richard Attenborough

W tym filmie psychologicznym z elementami horroru Anthony Hopkins zagrał początkującego magika Corky'ego. Jego debiutancki popis okazuje się fiaskiem, więc mężczyzna postanawia w kolejnych występach wykorzystać lalkę o imieniu Fats. Zaburzony brzuchomówca pozostaje niedoceniony, co tylko pogłębia jego problemy osobowościowe. Niezwykła kreacja, będąca portretem podróży w głąb ludzkiej psychiki.

Oglądaj

Amistad (1997), reż. Steven Spielberg

W tym nominowanym do czterech Oscarów dramacie historycznym widz poznaje losy grupy Afrykanów, uprowadzonych przez załogę hiszpańskiego statku niewolniczego "La Amistad". Niewolnikom udaje się wyswobodzić z okowów i wzniecić bunt. Brak zdolności nawigacyjnych spowodował jednak, że zamiast do domu, trafili do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostali aresztowani i oskarżeni o wymordowanie załogi tytułowej jednostki. Proces przeradza się w źródło podziału społeczeństwa. Chociaż Anthony Hopkins zagrał w tym filmie rolę drugoplanową - prezydenta Johna Quincy'ego Adamsa, który przerwał emeryturę, by walczyć o prawa Afrykanów,  jego kreacja była tak zjawiskowa, że dostał za nią nominację do Nagrody Akademii.

Oglądaj

Redakcja poleca

Dwóch papieży (2019), reż. Fernando Meirelles

Głośna produkcja platformy Netflix, która dostała trzy nominacje do Oscarów, w tym za rolę Anthony'ego Hopkinsa. Historia to hipotetyczne spotkanie tytułowych głów Kościoła - Benedykta XVI (Hopkins) i Franciszka (Jonathan Pryce). Produkcja jest dysputą dwóch głęboko wierzących kapłanów, którzy przejawiają odmienne podejście do kwestii wiary.

Oglądaj

Cienista dolina (1993), reż. Richard Attenborough

W tym dramacie biograficznym Anthony Hopkins zagrał słynnego brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa. Mężczyzna poznaje wreszcie Joy Gresham (Debra Winger) - Amerykankę, z którą od wielu lat prowadzi korespondencję. Spotkanie uwypukla różnice kulturowe pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, ale szybko okazuje się, że starzejący się stary kawaler i energiczna rozwódka stają się sobie bardzo bliscy. Nad ich uczuciem zaczynają jednak gromadzić się czarne chmury.

Oglądaj

Nixon (1995), reż. Oliver Stone

Głośny film biograficzny Oliviera Stone'a z Anthonym Hopkinsem w roli tytułowej. Produkcja jest portretem prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona - jednego z najbardziej kontrowersyjnych głów USA. Tytuł nie tylko ukazuje życie prywatne polityka, ale również zdradza kulisy wypływania na światło dzienne afery Watergate. Kolejna rola Hopkinsa, która została doceniona przez Akademię Filmową nominacją do Oscara.

Oglądaj

Człowiek słoń (1980), reż. David Lynch

Słynny dramat biograficzny w reżyserii Davida Lyncha z kolejną genialną rolą Anthony'ego Hopkinsa. Oparty na faktach film opowiada historię zdeformowanego Johna Merrica (John Hurt), który przez większość swojego życia jest traktowany niczym zwierzę. Nad losem mężczyzny pochyla się doktor Frederick Treves (Hopkins), który postanawia zbadać tytułowego Człowieka słonia i zapewnić mu bezpieczeństwo. Szybko okazuje się, że potworne oblicze kryje inteligentnego i wrażliwego młodego człowieka.

Oglądaj

Ojciec (2020), reż. Florian Zeller

Dramat, który ma szansę zapewnić Anthony'emu Hopkinsowi kolejnego Oscara. Poruszająca historia o przemijaniu, ukazana z perspektywy rodziny zmagającej się z demencją tytułowego ojca. Anna ( Olivia Colman) stara zaopiekować się swoim 80-letnim ojcem Anthonym. Mężczyzna stopniowo popada w straszną chorobę, która rzutuje na funkcjonowanie całej rodziny.

Oglądaj

Redakcja poleca

Okruchy dnia (1993), reż. James Ivory

Kolejny film, za który Anthony Hopkins był nominowany do Oscara. Adaptacja powieści Kazuo Ishigury opowiada o kamerdynerze - perfekcjoniście imieniem Steven (Hopkins), który jest szefem służby w posiadłości lorda Darlingtona (James Fox). Po śmierci dawnego pana włości przejmuje amerykański dyplomata Lewis (Christopher Reeve), który postanawia dać Stevenowi zasłużony urlop. Mężczyzna, który zrezygnował z życia prywatnego, chce nadrobić stracony czas i odnaleźć pannę Kenton (Emma Thompson), którą przed laty darzył uczuciem.

Oglądaj

Milczenie Owiec (1991), reż. Jonathan Demme

"Milczenie owiec" to film na liście ról Anthony'ego Hopkinsa, którego nie mogło zabraknąć. Trzymający w napięciu thriller na podstawie powieści Thomasa Harrisa, sprawił, że aktor nie tylko zdobył za swoją rolę Oscara, ale również stał się niedoścignionym odtwórcą psychopaty pozbawionego ludzkich odruchów. Agentka FBI Clarice Starling (Jodie Foster) prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Jest zmuszona współpracować z Hannibalem Lekterem - wybitnym psychiatrą sądowym, który mordował ludzi, by jeść ich ciała. Zamknięty w więziennym centrum psychiatrycznym psychopata pomaga kobiecie rozwiązać sprawę Bufflo Billa, wykorzystując zaufanie Starling. Jedna z najlepszych ról w dorobku Hopkinsa, którą uplasował się pośród legend kina.

Oglądaj

RadioZET.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET