Obserwuj w Google News

Anthony Hopkins - Oscar i inne nagrody. Czym już wyróżniono znanego aktora?

3 min. czytania
26.04.2021 09:30
Zareaguj Reakcja

Anthony Hopkins to jeden z najpopularniejszych aktorów w Hollywood, który wziął udział w wyścigu po Oscary 2021. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć wam przebieg jego dotychczasowej kariery oraz listę nagród, które zgromadził w minionych latach.

Anthony Hopkins - Oscar i inne nagrody. Czym już wyróżniono znanego aktora?
fot. Rex Features/East News

Anthony Hopkins uznawany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Artysta ma w swoim dorobku cały szereg fantastycznych ról i niejednokrotnie już udowodnił, że potrafi się odnaleźć w każdym formacie i gatunku (w końcu zagrał nawet w Marvelu). Z okazji  Oscarów 2021, w których Anthony Hopkins zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film "Ojciec", postanowiliśmy przybliżyć wam przebieg jego dotychczasowej kariery.

Anthony Hopkins - przebieg kariery

Anthony Hopkins, a właściwie Sir Philip Anthony Hopkins, to walijski aktor, który urodził się 31 grudnia 1937 roku. Karierę aktorską rozpoczął w 1960 roku spektaklem "The Quare Fellow" Brendana Behana. Początkowo grywał wyłącznie w teatrze, jednak z czasem spróbował swoich sił w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Na ekranie zadebiutował w 1967 roku. Zagrał wówczas w filmie "Biały autobus" w reżyserii Lindsaya Andersona.

Redakcja poleca

W kolejnych latach Anthony Hopkins wcielił się w wiele ikonicznych ról. Był Ryszardem Lwie SerceKlaudiuszem w szekspirowskim "Hamlecie", a także Bezuchowem w serialowej adaptacji "Wojny i pokoju" z lat 70. Największą sławę przyniosła mu jednak rola Hannibala Lectera w kultowym thrillerze "Milczenie owiec". Występ ten zapewnił mu nie tylko pierwszego Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, ale także miejsce w popkulturze i zbiorowej wyobraźni jako ideał ekranowego psychopaty. W kolejnych latach Hopkins powrócił do roli słynnego kanibala jeszcze dwukrotnie, w filmach "Hannibal" i "Czerwony smok".  

W trakcie swojej wieloletniej kariery Anthony Hopkins udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym. Wystąpił bowiem w wielu skrajnie różnych produkcjach, zawsze jednak robiąc piorunujące wrażenie. Mogliśmy go oglądać w takich filmach jak "Nixon", "Okruchy dnia", "Wichry namiętności", "Tytus Andronikus", a nawet w Kinowym Uniwersum Marvela, gdzie zagrał Odyna, ojca Thora Odinsona. W ostatnich latach Hopkins robił również furorę w serialowym  "Westworld" oraz netflixowym hicie "Dwóch papieży", gdzie brawurowo wcielił się w rolę Benedykta XVI.

Redakcja poleca

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Anthony Hopkins - Oscary i inne nagrody

Anthony Hopkins to jeden z najczęściej nagradzanych aktorów w dziejach Hollywood. Do Oscara nominowany był aż sześciokrotnie (za filmy "Milczenie owiec", "Okruchy dnia", "Nixon", "Amistad", "Dwóch papieży" i "Ojciec"), a dwie nominacje przekuł w statuetki.

Ma na koncie również osiem nominacji do  Złotego Globu, cztery nagrody BAFTA (spośród dziewięciu nominacji), dwie statuetki Emmy (z pięciu nominacji), jednego Saturna (do którego nominowany był sześciokrotnie) i wiele innych znaczących nagród. Co ciekawe, nie ominęły go również Złote Maliny, powszechnie zwane "Anty-Oscarami". W 1981 roku przyznano mu nominację za najgorszego aktora pierwszoplanowego w filmie "Zmiana pór roku", zaś w roku 2018 "walczył" o Malinę jako najgorszy aktor drugoplanowy w filmach "Ostatni rycerz" i "Zderzenie"

Redakcja poleca

1 stycznia 1993 roku Anthony Hopkins został uhonorowany Odznaką Rycerza Kawalera przez królową brytyjską Elżbietę II, a 10 lat później doczekał się własnej gwiazdy na Alei Gwiazd w Los Angeles

Anthony Hopkins - Oscary 2021

Podczas Oscarów 2021 Anthony Hopkins zdobył statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie "Ojciec". Jego konkurentami w wyścigu po Oscara byli:  Chadwick Boseman ("Ma Rainey: Matka bluesa"), Gary Oldman ("Mank"), Steven Yeun ("Minari") oraz Riz Ahmed ("Sound of Metal").

Oscary 2021: Anthony Hopkins z Oscarem dla najlepszego aktora za film “Ojciec”
Aktorzy, którzy nigdy nie dostali Oscara. Kto czeka na statuetkę?

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET