Wojciech Walasik nie żyje. Aktor „Klanu” i „Ojca Mateusza” był nieuleczalnie chory

07.02.2023 07:54

Wojciech Walasik nie żyje. Aktor znany z takich seriali jak „Ojciec Mateusz” czy „Klan” w maju obchodziłby 60 urodziny. Od kilku lat zmagał się z nieuleczalną chorobą. W zeszłym roku bliscy artysty zorganizowali zrzutkę pieniędzy, aby mu pomóc.

Wojciech Walasik nie żyje
fot. shutterstock.com ERIK Miheyeu

Wojciech Walasik był nie tylko aktorem, ale też lektorem, reżyserem koncertów i spektakli oraz tworzył muzykę do przedstawień teatralnych. O śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Wojciech Walasik odszedł 3 lutego.

Zobacz także: Charles Kimbrough nie żyje. Legendarny aktor miał 86 lat

Wojciech Walasik nie żyje. Aktor „Klanu” ciężko chorował

- Dotarła do nas smutna informacja, że 3 lutego, w wieku 60 lat, zmarł Wojciech Walasik, aktor, reżyser, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi w latach 2001-2011– podała na Facebooku Akademia Muzyczna im. Bacewiczów.

Wojciech Walasik w ostatnich latach nie był aktywny zawodowo. Na ekranie po raz ostatni pojawił się w 2014 roku w serialu „Ojciec Mateusz”.

- Od kilku lat zmaga się z ciężką, nieuleczalną chorobą, która uniemożliwiła pracę zawodową i wpędziła aktora w tarapaty finansowe. Nie jesteśmy w stanie przywrócić zdrowia, ale możemy pomóc odzyskać ukochane mieszkanie na Ochocie. Czasu jest bardzo mało, bo tylko do 23 września - wtedy komornik rozpocznie przejęcie – czytamy na stronie zrzutki. Na szczęście udało się osiągnąć założony cel i pomóc aktorowi.

Wojciech Walasik urodził się 20 maja 1963 roku w Łodzi. W 1987 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Był też absolwentem szkoły muzycznej. Przez lata był związany z Teatrem Nowym w Poznaniu i łódzkim Teatrem Studyjnym. Od 2001 roku nauczał w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Szersza publika zna Wojciecha Walasika z „Klanu”, gdzie grał Bronisława Porębskiego – rzekomego męża Czesi. Pojawiał się też w „Ojcu Mateuszu”, „Plebani”, „Glinie”, „Bożej podszewce. Części drugiej” i „Kryminalnych”. Powierzano mu role w tak kultowych filmach jak „Kroll”, „Psy”, „Złote runo” czy „Pokłosie”.

W 1988 otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Łodzi. W 2006 roku został wyróżniony Nagrodą III stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi.

- Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 8 lutego 2023 roku (środa) o godzinie 14:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Leonarda w Pajęcznie. Uroczystości poprzedzi wystawienie oraz wyprowadzenie urny na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Cmentarnej o godzinie 12:00 – podała Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News