Zamknij

Robert Clary nie żyje. Aktor z "Mody na sukces" miał 96 lat

17.11.2022 22:23

Zmarł Robert Clary. Był francusko-amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym, który zasłynął rolami w produkcjach "Moda na sukces" i "Zuchy Hogana". Miał 96 lat.

Robert Clary - Zuchy Hogana - kadr z serialu
fot. Everett Collection/East News

16 listopada 2022 roku odszedł Robert Clary. Był francusko-amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym oraz osobą ocalałą z Holocaustu. Miał 96 lat.

Robert Clary nie żyje

Śmierć artysty potwierdzili dziennikarze The Hollywood Reporter w rozmowie z wnuczką Clary'ego - Kim Wright. Nie podano przyczyny zgonu aktora. Wiadomo jedynie, że zmarł w swoim domu w Los Angeles.

Robert Clary urodził się 1 marca 1926 roku w Paryżu. Pochodził z żydowskiej rodziny, więc po wybuchu II wojny światowej, w 1942 roku naziści wysłali go do obozu koncentracyjnego Ottmuth, który mieścił się na terenie dzisiejszego polskiego miasta Otmęt. Następnie przeniesiono go do obozu Buchenwald. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie śpiewem, więc co niedzielę występował przed żołnierzami SS z akompaniamentem akordeonu. W swoich wspomnieniach Clary zdradził, że zabawianie nazistów sprawiło, że zdołał przetrwać Holocaust. W 1945 roku wraz z 12 członkami swojej rodziny został wysłany do Auschwitz. Był jedyną osobą która przeżyła pobyt.

Po wojnie wrócił do Paryża, gdzie po latach rozłąki spotkał się z nielicznymi pozostawionymi przy życiu członkami rodziny. Postanowił rozpocząć karierę wokalną i szybko stał się popularny nie tylko we Francji, ale również w Stanach Zjednoczonych. W 1949 roku wyjechał do USA i zaczął występować przed kamerami.

Robert Clary: najważniejsze role aktora

Tuż po emigracji zadebiutował w serialu "Hollywood on Television" z 1949 roku. Na początku lat 50. zagrał w filmach "Ten Tall Men" i "Thief of Damascus". Kolejnymi produkcjami telewizyjnymi z udziałem Clary'ego były "Appointment with Adventure", "Max Liebman Spectaculars" i "Play of the Week". W latach 60. wystąpił w filmie "Nowy rodzaj miłości" i serialach "The High Chaparral", "Love, American Style" oraz produkcji, która dała mu największą popularność - sitcomie "Zuchy Hogana". Wystąpił we wszystkich 168 odcinkach, wcielając się w LeBeau. W międzyczasie udzielał się również na Broadwayu.

W kolejnych latach Clary grał między innymi w takich produkcjach jak "Arnie", "Żar młodości", "Hindenburg", "Fantasy Island", "Szpital miejski", czy "Rodzina Potwornickich". Wystąpił też w dwóch niezwykle popularnych operach mydlanych - 506. odcinkach "Dni naszego życia" jako Robert LeClair i 43. odcinkach "Mody na sukces", wcielając się w Pierre'a Jourdana. Po raz ostatni zagrał w filmie telewizyjnym "Matisse & Picasso: A Gentle Rivalry" z 2001 roku. Łącznie Clary miał na koncie 24 role.

Ostatnie lata życia spędził na występach na spotkaniach dotyczących Holocaustu. Został też malarzem. W 1965 roku poślubił Natalie Cantor Metzger - córkę aktora Eddie'ego Cantora, z którym występował. W 2001 roku opublikował swoje wspomnienia zatytułowane "From the Holocaust to Hogan's Heroes: The Autobiography of Robert Clary".

loader

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter