Kurski by na to nie pozwolił! Ukochane seriale Polaków znikają z TVP

03.03.2023 13:11

W TVP zachodzą zmiany, na jakie raczej nie zgodziłby się Jacek Kurski. W 2024 roku z anteny publicznego nadawcy znikną tureckie seriale. Nowy prezes Telewizji Polskiej, Mateusz Matyszkowicz, stawia na rodzime produkcje. Jego zdaniem jest to dobry sposób wykorzystania budżetu Telewizji Polskiej, który — jak poinformowano w "Wiadomościach"— został zwiększony.

Koniec tureckich seriali w TVP. Kurski by na to nie pozwolił
fot. Jan Bogacz/TVP/East News, Oleg Marusic/REPORTER

Trzęsienie ziemi w Telewizji Polskiej. Widzowie muszą przygotować się na ogromne zmiany. Zgodnie z zapowiedzią Mateusza Matyszkowicza w 2024 roku z ramówki TVP znikną tureckie telenowele, które do tej pory cieszyły się dużą popularnością. W zamian Matyszkowicz proponuje polskie produkcje. Jedna z nich, "Polowanie na ćmy", już niedługo pojawi się na ekranach. Dobra zmiana?

Zobacz także: Nowa jakość Telewizji Polskiej? Tak wygląda koniec ery Jacka Kurskiego w TVP

TVP zmienia ramówkę. Prezes Matyszkowicz rezygnuje z tureckich seriali

Mateusz Matyszkowicz robi porządki w TVP. Już na samym początku jego rządów w strukturach Telewizji Polskiej było wiadomo, że nie jest wielkim entuzjastą rytmów disco polo i zagranicznych telenowel, które przez pewien czas dominowały na antenie. Teraz jego plany o rezygnacji z emisji tureckich seriali zaczęły wchodzić w życie.

Na pewno nie wydarzy się to z dnia na dzień. Nie jest tak, że chcemy nagle zawalić anteny słabą polską produkcją. Dobrze przygotowany serial to cztery lata pracy, średnio przygotowany dwa lata tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Matyszkowicz.

Już teraz wiadomo, że niedługo widzowie zobaczą nowy "obyczajowy, bliski codziennemu życiu Polaków" serial, który będzie emitowany każdego dnia o godzinie 14:00. Wspomniana produkcja ma pojawić się na antenie jeszcze w tym roku.

Zwiększono budżet TVP. W "Wiadomościach" zapowiedziano wielkie zmiany

O ambitnych planach zastąpienia zagranicznych produkcji polskimi, poinformowano niedawno w "Wiadomościach" TVP.

Telewizja Polska będzie produkowała coraz więcej seriali. Tak by w niedalekiej przyszłości na głównych antenach emitowane były tylko polskie produkcje. Tegoroczny budżet Telewizji Polskiej na seriale jest większy o 150 mln oznajmiła Anna Pawelec.

W innym materiale przywołano wypowiedź ministra kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego, który zwrócił uwagę na misyjny charakter mediów publicznych.

Istotą mediów publicznych jest misja. Jednym z najważniejszych elementów tej misji są produkcje historyczne, tożsamościowe. Pamięć tworzy tożsamość powiedział Gliński.

Jego stanowisko najwyraźniej pokrywa się ze zdaniem Matyszkiewicza. Szef Telewizji Polskiej zaznaczył niedawno, że usunięcie zagranicznych telenowel z ramówki TVP ma służyć Polakom i być dobrym sposobem na wykorzystanie publicznych środków.

Naszą ambicją jest, by na głównych antenach, czyli na Jedynce i Dwójce, docelowo w ogóle nie było seriali licencyjnych. Nie dlatego, że ich nie lubię czy że je potępiam. To raczej wynika z odpowiedzi na pytanie, czemu mają służyć publiczne środki. Moim zdaniem mają służyć polskiemu widzowi, który ma oglądać produkt, który powstaje tutaj. Jak to się mówi: "dobre, bo polskie" tłumaczył cytowany przez Wirtualnemedia.pl Matyszkowicz.
loader

Źródła: RadioZET.pl/Kultura.onet.pl/Wirtualnemedia.pl