Zamknij

Wojna w Ukrainie: "Świnka Peppa" ofiarą rosyjskiego odwetu za sankcje

Sergiusz Kurczuk
14.03.2022 11:39

Sankcje nałożone na Rosję spotkały się z odwetem, który sprawił, że twórcy animacji "Świnka Peppa" zostaną okradzeni ze swojej własności intelektualnej.

Świnka Peppa
fot. Dean Murray / Rex Features/EAST NEWS

Rosja postanowiła walczyć z częścią sankcji nałożonych z powodu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Elementem oporu ze strony Federacji Rosyjskiej jest zignorowanie praw autorskich, między innymi do serialu animowanego "Świnka Peppa".

"Świnka Peppa" może być bezkarnie wykorzystywana w Rosji

Reakcją na wojnę w Ukrainie są nie tylko sankcje gospodarcze i polityczne, ale również ograniczające Rosjanom dostęp do mediów społecznościowych oraz różnego rodzaju wytworów kulturalno-rozrywkowych, między innymi filmów i seriali.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Okazuje się, że Rosjanie postanowili ominąć niektóre z ograniczeń, łamiąc prawa autorskie. Jak podaje News Sky, firma Entertainment One, która posiada prawa do serialu o kochanej na całym świecie śwince Peppie, podjęła kroki prawne przeciwko rosyjskiemu przedsiębiorcy, który postanowił wykorzystać postać, bez żadnej zgody. 

Brytyjska firma zażądała we wrześniu 2021 roku 40 tysięcy rubli odszkodowania, za bezprawne wykorzystywanie własności intelektualnej. Wówczas kwota wynosiła około 2 255 złotych. Po załamaniu na rosyjskiej giełdzie jest mniej więcej równoważnością 1800 złotych. Rosyjski sąd oddalił jednak sprawę, wspominając w orzeczeniu o "nieprzyjaznych działaniach Stanów Zjednoczonych Ameryki i stowarzyszonych krajów obcych".

Decyzja sądu pokrywa się z niedawnym rozporządzeniem rosyjskiego rządu, które zezwala na wykorzystywanie opatentowanych wynalazków i wzorów przemysłowych z "nieprzyjaznych krajów" bez pozwolenia lub rekompensaty finansowej oficjalnemu właścicielowi. Oznacza to, że zalegalizowano piractwo produktów i marek pochodzących z takich krajów, jak Wielka Brytania, USA, Australia, Ukraina, Japonia i państw Unii Europejskich oraz 16 innych regionów.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

Wojna w Ukrainie: Rosja odcięta od światowych marek

Sprawa walki prawnej o nielegalne wykorzystanie postaci z serialu "Świnka Peppa" należących do Entertainment One może być początkiem fali podróbek i różnego rodzaju kopii. Oczywiście w sferze filmów i seriali będzie to raczej dotyczyło produktów powiązanych z danymi tytułami. Do tej pory z działań na terenie Rosji wycofały się takie korporacje jak Netflix, Apple, Ikea, McDonalds, czy Disney.

loader

RadioZET.pl/News Sky

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET