Zamknij

Gwiazdor "Sukcesji" potępił atak Rosji na Ukrainę: "To okropne" [WIDEO]

28.02.2022 09:13

Znany z serialu "Sukcesja" Brian Cox otrzymał nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych. Podczas przemowy dziękczynnej odniósł się do agresji Rosji na Ukrainę.

Brian Cox
fot. Invision/Invision/East News

28 lutego 2022 roku dobyła się 28. gala wręczenia nagród Gildii Aktorów Ekranowych. Jednym ze zwycięzców był Brian Cox - gwiazdor hitu HBO "Sukcesja". Aktor odniósł się do wojny w Ukrainie. Potępił zbrojne działania Rosji. 

Wojna w Ukrainie: Brian Cox potępił atak Rosji

24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały inwazji na niepodległe terytorium Ukrainy. Od tego momentu trwa regularna wojna, którą potępiło wiele państw świata z krajami Unii Europejskiej, Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Australią na czele. Nie brakuje też pojedynczych głosów ze strony przedstawicieli kultury i sztuki.

Jak podaje The Hollywood Reporter, wśród nich znalazł się Brian Cox, szkocki aktor, który w ostatnich latach zasłynął rolą Logana Roya w serialu HBO "Sukcesja". Produkcja została uhonorowana statuetką Gildii Aktorów Ekranowych (SAG) za najlepszą obsadę. Jej reprezentantem był Cox, który wygłosił mowę, nawiązującą do sytuacji w Ukrainie i osoby prezydenta tego kraju - Wołodymyra Zełenskiego.

Oto co przyszło mi do głowy w sprawie tego, co dzieje się w Ukrainie. To naprawdę okropne. Bardzo straszne. Jest to szczególnie okropne, jeśli chodzi o to, jak wpływa na innych ludzi, szczególnie w naszym zawodzie. Prezydent Ukrainy był komikiem, wiecie. Był świetnym aktorem komediowym i musimy to uszanować, a jego droga do prezydentury była niesamowita. Rzeczą, która naprawdę mnie zmartwiła, jest to, co dzieje się w Rosji, z naszymi kolegami aktorami, aktorkami, performerami, pisarzami i krytykami. Wmawia się im pod groźbą zdrady stanu, że nie mogą powiedzieć ani słowa prawdy o Ukrainie. I myślę, że to jest bardzo okropne. Uważam, że wszyscy powinniśmy stanąć razem w obronie tych ludzi w Rosji, którym nie podoba się to, co się dzieje na świecie – artystów. Myślę, że powinniśmy przyłączyć się do ich celebrowania i mieć nadzieję, że rzeczywiście dokonają zmiany. Ponieważ wierzę, że mogą.

Przemowa Coxa spotkała się z wielkim entuzjazmem zgromadzonych na gali.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy.

SAG 2022: gwiazdy potępiają atak Rosji na Ukrainę

Gwiazdor "Sukcesji" nie był jedyną osobą podczas rozdania nagród SAG, która odniosła się do inwazji Rosji na Ukrainę. Prezeska organizacji SAG-AFTRA - Fran Drescher wspomniała o modlitwach za Ukrainę, podobnie jak prezenter gali Leslie Odom Jr. oraz kilku nagrodzonych aktorów - Jean Smart, Jessica Chastain i Michael Keaton. Największe wrażenie zrobiła jednak przemowa Coxa.

loader

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET