Zamknij

„Westworld” skasowane przed finałowym, piątym sezonem. HBO znów tnie koszty

05.11.2022 15:46

„Westworld” anulowane. Serial science-fiction od HBO nie otrzyma piątej, finałowej serii. Władze serwisu, na czele z Davidem Zaslavem, podjęły decyzję o nie wznawianiu serialu z udziałem Evan Rachel Wood i Eda Harrisa.

Westworld - kadr z serialu
fot. materiały prasowe HBO Max

Westworld” anulowane. Decyzją szefostwa HBO nie powstaną nowe odcinki ambitnego serialu science-fiction. Sprawa zaskakuje o tyle, że produkcja przewidziana była od początku jako pięciosezonowa całość, na którą twórcy mają wyraźny pomysł. Statystyki oglądalności były jednak nieubłagane. Jak czytamy w materiale The Hollywood Reporter, który jako jeden z pierwszych poinformował o „szokującej decyzji” HBO, widownia serialu spadła z 12 do 4 milionów na przestrzeni czterech sezonów.

"Westworld" anulowane. Zaskakująca decyzja HBO

Serial, który ma na swoim koncie 54 nominacje do nagrody Emmy przestał być z tego powodu rentowny dla HBO. Sprawom nie pomaga fakt, że nowy szef Warner Bros Discovery, firmy matki HBO, obiecał inwestorom obcięcie kosztów o ponad 3,5 miliarda dolarów do 2025 roku. Szefostwo wszędzie szuka więc możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

Sprawa „Westworld” jest jednak o tyle nietypowa, że anulowanie serialu przychodzi w momencie, w którym produkcję czekał jedynie finałowy sezon, mający wreszcie spiąć wszystkie wątki rozrastającej się historii. Dziennikarze The Hollywood Reporter są zdziwieni tym zagraniem, przytaczając, że zwykle w takich sytuacjach szefostwo daje twórcom możliwość zakończenia serialu, aby uniknąć niezadowolenia ze strony fanów. Jako przykład przytaczają oburzenie fanów po anulowaniu serialu „Deadwood”. Dodają także, że serial, który posiada początek, środek i zakończenie, ma większą wartość dla serwisu streamingowego niż dzieło, które urywa się w połowie. 

Co jednak znaczące – czwarty sezon „Westworld” nie kończy się cliffhangerem i nierozwiązanymi sprawami. Jak czytamy w materiale Jamesa Hibberda „końcowe momenty 4. serii są raczej niejednoznaczne. Lisa Joy, współtwórczyni serialu powiedziała w wywiadzie, że: „Ma się wrażenie, że serial mógłby się tu skończyć”.

Kontrastuje to z niedawnymi wypowiedziami twórców sprzed miesiąca. Wtedy Lisa Joy i Jonathan Nolan powiedzieli, że

„Od zawsze planowaliśmy tę historię na pięć sezonów (…) Mieliśmy pomysł na zakończnie, do którego chcieliśmy dojść. Jeszcze go nie osiągnęliśmy”.

„Westworld” anulowane. HBO dziękuje twórcom 

Wraz z decyzją o niewznowieniu serialu na nowe odcinki, HBO wydało stosowne oświadczenie. Czytamy w nim, że:

„Przez ostatnie cztery sezony, Lisa i Jonathan zabrali widzów na wykręcającą mózg odyseję, podnosząc poprzeczkę na każdym kroku. Jesteśmy ogromnie wdzięczni zarówno im, jak i niezwykle utalentowanej obsadzie, producentom i ekipie, a także wszystkim partnerom z Kilter Films, Bad Robot i Warner Bros. Television. To była przyjemność móc towarzyszyć wam w tej podróży”.

Sami twórcy również podziękowali fanom. W oświadczeniu, wydanym przez firmę producentką Kilter Films, czytamy:

„Praca nad „Westworld” była jednym z jaśniejszych punktów naszych karier. Jesteśmy głęboko wdzięczni naszej nadzwyczajnej obsadzie i ekipie za stworzenie tych niezwykłych bohaterów i genialnego świata. Mieliśmy ogromny przywilej, mogąc opowiedzieć te historie, dotyczące przyszłości świadomości – zarówno ludzkiej jak i ponad-ludzkiej –  w tym krótkim okienku czasu, zanim nasi władcy AI zabronili nam przed robieniem tego dalej”.

Artykuł "The Hollywood Reporter" kończy się jednak optymistycznym akcentem. Skoro przytoczon przez nich "Deadwood" doczekało się domknięcia po 12 latach w formie filmu fabularnego, być może w przyszłości uda się też domknąć historię "Westworld". Czas pokaże.

loader

„Westworld” – gdzie obejrzeć serial?

Cztery pierwsze sezony serialu dostępne są na platformie streamingowej HBO Max.

Czytaj także: "Goście" - zwiastun i recenzja jednego z najbardziej przerażających thrillerów ostatnich lat [WIDEO]

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter/Variety

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET