Zamknij

"The Office": Powstaje polska wersja kultowego sitcomu. Kto wcieli się w polskiego Michaela Scotta?

08.07.2021 15:23

"The Office" doczeka się polskiej wersji. CANAL+ we współpracy z BBC Studios przygotowuje remake serialu, którego amerykańska wersja jest jednym z najsłynniejszych sitcomów w historii telewizji.

The Office polska wersja
fot. CANAL+ 2021/ Ł.Bąk

Tak, drodzy fani Michaela Scotta i podlegających mu pracowników firmy papierniczej Dunder Mifflin, dobrze czytacie. Polacy postanowili zrealizować swoją wersję "The Office". Serial powstaje dla CANAL+ Polska we współpracy ze stacją BBC, która odpowiadała za oryginalną, brytyjską wersję serialu.

"The Office": Powstaje polska wersja kultowego sitcomu

Ruszyły zdjęcia do polskiej wersji "The Office" - mockumentu stworzonego przez Rickiego Gervaisa i Stephena Merchanta, który 20 lat temu zadebiutował na antenie BBC w Wielkiej Brytanii. Popularność i status kultowego serialu przyniosła mu amerykańska wersja emitowana przez stację NBC w latach 2005-2013, w której główne role grali Steve Carell, John Krasinski, Jenna Fischer i Rainn Wilson. Choć jej produkcja zakończyła się 8 lat temu, w 2020 roku amerykańskie "The Office" było najchętniej oglądanym serialem w USA, którego obecnością w ofercie szczyciły się takie platformy streamingowe jak Netflix czy Peacock.

Niestety, polscy widzowie nie mieli możliwości oglądania amerykańskiego "The Office" na Netflixie, nie zobaczą go też w serwisie canalplus.com. Zamiast tego stacja postanowiła przygotować lokalną wersję serialu o pracownikach biurowych. W głównych rolach pojawią się Piotr Polak, Vanessa Aleksander i Adam Woronowicz. Jak czytamy w informacji prasowej, brytyjskie "Biuro" było też adaptowane w Finlandii, Chile i Indiach (w tym artykule odnosimy się przede wszystkim do najsłynniejszej, amerykańskiej wersji serialu).

Twórcy polskiego "The Office" o swoim serialu

Magdalena Seck, Wiceprezes Zarządu ds. Programowych CANAL+ Polska, tak komentuje decyzję o stworzeniu polskiego "The Office":

- W CANAL+ jesteśmy fanami THE OFFICE! Na realizację polskiej wersji kultowego formatu zdecydowaliśmy się, bo na polskim rynku brakuje śmiałej, jakościowej komedii. Pierwowzór ma walor uniwersalny: świetnie się sprawdza i ogląda na całym świecie, w czasach pandemii tęsknimy za biurową codziennością i spoglądamy na nią z pewną nostalgią.

Przedstawicielka CANAL+ Polska podkreśla również, że scenarzyści polskiego serialu "czerpali inspirację z aktualnych nastrojów społecznych i konfliktów światopoglądowych". Produkcja, podobnie jak wersje brytyjska i amerykańska, ma cechować się "kontrowersyjnym poczuciem humoru nawiązującym do krzywdzących stereotypów." Charakterystyczne elementy serialu mają zostać mocno osadzone w rodzimej rzeczywistości, ale wszystkie scenariusze, kreatywne koncepty i obsada są na bieżąco konsultowane i akceptowane przez BBC. Jak komentuje to Łukasz Sychowicz, główny scenarzysta polskiego "The Office":

- Pierwszą rzeczą, nad którą zaczęliśmy się zastanawiać, to jak zaadaptować serial, który ma już 20 lat. Dosyć szybko doszliśmy do wniosku, że musimy go zaktualizować, by odpowiedzieć na oczekiwania współczesnego widza. Napisaliśmy swoje własne scenariusze, inspirowane pierwowzorem. Mamy więc tych samych bohaterów, relacje między nimi, formę. Aczkolwiek uznaliśmy, że mamy na tyle dużo polskości dookoła, plus minęło dwadzieścia lat, że dodawanie "smaczków" do oryginalnych scenariuszy to nie będzie to. Dlatego napisaliśmy wszystko na nowo.

Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno tytułem (brytyjska wersja była w Polsce nazywana po prostu "Biuro"), jak i imieniem głównego bohatera, polscy twórcy ewidentnie nawiązują do amerykańskiego "The Office", nieco dziwi informacja o konieczności "zaktualizowania", "napisania na nowo" i dopasowania treści do współczesnego widza w kontekście serialu, który nieprzerwanie od 15 lat jest światowym hitem

Fanów produkcji z Jenną Fischer, Mindy Kaling, Ellie Kemper, Rashidą Jones, Melorą Hardin, Amy Ryan, Angelą Kinsey, Kate Flannery, Phyllis Smith i Catherine Tate pewnie zaskoczy również fakt, iż polscy twórcy twierdzą, że o wyjątkowości ich serialu świadczyć będzie wprowadzenie do świata przedstawionego silnej kobiecej bohaterki. Patrycja (w tej roli Vanessa Aleksander) ma mieć też równie absurdalne pomysły, co Michał. Być może polscy twórcy po prostu nie pamiętają już takich postaci jak Jan Levinson czy Holly Flax, ale na pewno nie chcieliby, by informacje o braku żeńskich bohaterek w serialu usłyszały Pam, Kelly, Erin, Karen czy Angela.

Zobacz także

"The Office" - Kto zagra Michaela z polskiej wersji i co zastąpi Scranton i Dunder Mifflin?

Akcja polskiego "The Office" będzie rozgrywać się Siedlcach, w siedzibie firmy "Kropliczanka", zajmującej się produkcją wody mineralnej. Jej prezes będzie nosił imię Michał i podobnie jak Michael Scott (Steve Carell) będzie uprzykrzał życie pracownikom, próbując zdobyć ich atencję i uznanie. W jego rolę wcieli się Piotr Polak ("Człowiek z magicznym pudełkiem").

Poza tym w obsadzie nowego serialu CANAL+ zobaczymy Vanessę Aleksander, Adama Woronowicza, Kornelię Strzelecką, Mikołaja Matczaka i Milenę Lisiecką. Nie podano jeszcze informacji, kto jest kim, więc jedynie poniższe zdjęcia mogą posłużyć za wskazówkę, które gwiazdy wcielą się w polskie wersje Pam, Jima i Dwighta.

the office polska 1
fot.

CANAL+ 2021/ fot. Ł.Bąk

CANAL+ 2021/ fot. Ł.Bąk
fot.

CANAL+ 2021/ fot. Ł.Bąk

the office polska 3
fot.

CANAL+ 2021/ fot. Ł.Bąk

loader

"The Office": Kiedy premiera polskiej wersji?

Za polską wersję "The Office", tworzoną przy współpracy z BBC Studios, odpowiadają reżyser Maciej Bochniak ("Disco Polo", "Magnezja") oraz producenci Dorota Kośmicka-Gacke i Jan Kępiński. Scenariusz napisali Łukasz Sychowicz wraz z Jakubem Rużyłło i Mateuszem Zimnowodzkim. Autorem zdjęć jest Paweł Chorzępa.

Czy polskie "The Office" osiągnie poziom serialu z USA, który po 16 latach od premiery i 9 sezonach nadal bawi widzów na całym świecie, czy - jak brytyjski pierwowzór - skończy się na 14 odcinkach? Przekonamy się już niebawem. THE OFFICE PL ma trafić na CANAL+ PREMIUM oraz canalplus.com jesienią 2021 roku. 

RadioZET.pl/CANAL+

loader
The Office serial
Rozwiąż quiz

QUIZ: Jak dobrze znasz współczesne seriale komediowe?

The Office serial

Z kim była zaręczona Pam, zanim związała się z Jimem?