Zamknij

"The Crown": Netflix wygrał na śmierci królowej Elżbiety? Oglądalność poszybowała w górę

14.09.2022 08:11

Śmierć królowej Elżbiety II sprawiła, że wzrosło zainteresowanie serialem Netflix pod tytułem "The Crown". Produkcja zaliczyła zwiększenie oglądalności.

Elżbieta II
fot. LEON NEAL/AFP/East News

8 września 2022 roku zmarła Elżbieta II - dotychczasowa królowa Wielkiej Brytanii. To zdarzenie sprawiło, że abonenci platformy Netflix ponownie zaczęli oglądać głośny serial o rodzinie królewskiej pod tytułem "The Crown".

"The Crown": śmierć królowej Elżbiety zwiększyła oglądalność serialu Netflix

Popularność 96-letniej władczyni nie ograniczała się jedynie do Wysp Brytyjskich. Królowa z racji swojego wieloletniego panowania stała się swego rodzaju fenomenem społecznym i popkulturowym, czego pokłosie możemy zaobserwować również w Polsce, gdzie jakiekolwiek sytuacje z Buckingham są chętnie obserwowane i komentowane.

Nic więc dziwnego, że Elżbieta II była rozpoznawalna na całym świecie, przede wszystkim w krajach, które z racji kolonizacyjnej historii Wielkiej Brytanii, były z nią bezpośrednio związane. Poza tym niezrozumiała tęsknota za monarchią drzemiąca w wielu osobach interesujących się życiem brytyjskiej rodziny królewskiej jest dodatkowym czynnikiem wpływającym na rozgłos wokół Elżbiety II i jej krewnych.

Nic więc dziwnego, że serial Netflix "The Crown" zdobył tak wielką popularność, iż stał się jednym z flagowych tytułów platformy. Akcja produkcji ukazuje przekrój panowania królowej, ale nie skupia się wyłącznie na niej. Na przestrzeni kolejnych sezonów pokazywane są najważniejsze wydarzenia z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Centralną postacią jest jednak zmarła królowa, co przyczyniło się do odnowienia zainteresowania 4 sezonami serialu w ciągu kilku dni od jej śmierci.

Jak podaje Collider, według analityków Whip Media w dniach 9-11 września 2022 roku  oglądalność "The Crown" w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 600% w porównaniu z tym samym wycinkiem poprzedniego tygodnia. We Francji zainteresowanie serialem powiększyło się trzykrotnie, a łącznie na całym świecie prawie czterokrotnie. Ustalenia te opierają się na danych pochodzących z TV Time - aplikacji telewizyjnej i śledzącej należącej do Whip Media, posiadającej ponad 22 miliony zarejestrowanych użytkowników na całym świecie.

Po ogłoszeniu śmierci królowej Netflix potwierdził wstrzymanie produkcji 5. sezonu "The Crown" na znak żałoby po królowej. Nadchodzące odcinki skupią się na życiu rodziny królewskiej od połowy lat 90. do początku XXI wieku.

"The Crown" sezon 5: kiedy premiera na Netflix?

W nadchodzącym 5. sezonie "The Crown" w rolę królowej wcieli się gwiazda "Harry'ego Pottera" Imelda Staunton. W pozostałych rolach wysapią Jonathan Pryce, Lesley Manville, Jonny Lee Miller, Dominic West, Marcia Warren, Olivia Williams i Elizabeth Debicki w roli księżnej Diany. Na razie nie podano dokładnej daty premiery nowych odcinków. Wiadomo jednak, że nowy sezon "The Crown" trafi na Netflix w listopadzie 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/Collider/Whip Media