Zamknij

Rząd zakazał odcinka "Świnki Peppy". Co było powodem tej decyzji?

24.01.2022 08:49

Część widzów serialu animowanego "Świnka Peppa" nie obejrzy jednego z odcinków. Wszystko dlatego, że politycy podjęli decyzję o zakazie epizodu kreskówki. Z jakiego powodu?

Świnka Peppa - kadr z serialu
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Jeden z odcinków "Świnki Peppy" jest na cenzurowanym. Rząd uznał, że epizod zatytułowany "Pan Kościste Nóżki" nie nadaje się dla młodych widzów. Co było powodem tej decyzji?

"Świnka Peppa: Pan Kościste Nóżki" - odcinek zakazany przez rząd

Brytyjski serial animowany, który powstał w 2004 roku, sprawił, że dzieci na całym świecie oszalały na punkcie świnki Peppy, jej rodziny, przyjaciół i niezwykle ciekawych przygód uczących świata. Okazuje się, że jeden z odcinków wzbudził również zainteresowanie polityków.

Jak podaje portal CBR, rząd Australii dwukrotnie zakazał emisji odcinka znanego w Polsce pod tytułem "Pan Kościste Nóżki". Jest to 47. epizod pierwszego sezonu "Świnki Peppy", opowiadający o arachnofobii - lęku przed pająkami. W odcinku Peppa panicznie boi się pająka, ale pod koniec okazuje się, że strach ma wielkie oczy. Świnka finalnie zaprzyjaźnia się ze zwierzęciem, które otrzymuje imię Pan Kościste Nóżki. Serial uczy, że irracjonalna obawa przed okrytymi złą sławą stawonogami nie ma sensu, a pająki to pożyteczne stworzenia, które niestanową żadnego zagrożenia.

No chyba, że mieszka się w Australii. Rząd tego kraju przyjrzał się odcinkowi "Pan Kościste Nóżki", a jego przedstawiciele dwukrotnie uznali, że nie nadaje się do emisji z powodu zbyt dużych kontrowersji. Przesłanie odcinka mówi o niewielkim rozmiarze pająków i braku zagrożenia z ich strony. Realia Australii są jednak inne niż w większości krajów świata. Żyje tam bowiem wiele pająków, które stanowią realne niebezpieczeństwo dla ludzi.

Należą do nich tak zwany Huntsman Australian Spider (Delena Walckenaeri) - przedstawiciel spachaczowatych, który nie tylko osiąga ogromne rozmiary (rozpiętość nóg do 30 centymetrów), ale jest również silnie jadowity. Jego ukąszenia może sparaliżować ofiarę. Istnieje też kilka innych gatunków pająków występujących w Australii, które może nie osiągają tak pokaźnych rozmiarów jak Huntsman, ale są o wiele bardziej niebezpieczne z powodu jadu, który może nawet doprowadzić do śmierci człowieka. 

Właśnie z tego powodu w Australii zadecydowano, by nie emitować odcinka "Świnki Peppy" o pająkach. Mimo usunięcia epizodu z telewizji był on wciąż dostępny na Nick Jr. - siostrzanym kanale stacji Nickelodeon. Początkowo przedstawiciele nadawcy próbowali odwołać postanowienie rządu, odnosząc się do jego nieszkodliwej i przyjaznej rodzinie treści. Finalnie "Pan Kościste Nóżki" na stałe zniknął z obszaru Australii, przynajmniej w telewizji.

Co ciekawe Pan Kościste Nóżki powrócił w kolejnych odcinkach "Świnki Peppy", które pozostałe nietknięte. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że największą obawę polityków budziła idea nieszkodliwego pająka serwowana australijskim dzieciom, a nie zwierzę samo w sobie. Australijscy widzowie nadal mogą oglądać usunięty epizod za pośrednictwem internetu - na platformach streamingowych Hulu i Paramount+ oraz w serwisie YouTube.

loader

RadioZET.pl/CBR