Zamknij

Andie MacDowell jest mamą Margaret Qualley nie tylko w "Sprzątaczce". Opowiedziała o pracy z córką

12.10.2021 15:58

Andie MacDowell w serialu "Sprzątaczka" wciela się w mamę głównej bohaterki granej przez Margaret Qualley. Kobiety są spokrewnione nie tylko na ekranie. 63-letnia gwiazda zdradziła, jak pracowało jej się z własną córką.

Andie MacDowell i Margaret Qualley Sprzątaczka
fot. RICARDO HUBBS/NETFLIX

"Sprzątaczka" to jedna z bijących rekordy popularności październikowych nowości Netflixa. Główną bohaterką serialu jest Alex - samotna matka, która po odejściu od przemocowego partnera podejmuje się pracy jako sprzątaczka. Ledwo wiążąc koniec z końcem i z trudem unikając bezdomności, kobieta chce zapewnić lepsze życie swojej córce, Maddy. Nie pomaga jej w tym dotknięta chorobą afektywną dwubiegunową matka o imieniu Paula, która również wymaga opieki. 

W rolę Alex wciela się Margaret Qualley, znana przede wszystkim z filmu "Pewnego razu w Hollywood" Quentina TarantinoPaulę gra natomiast prawdziwa matka aktorki - Andie MacDowell. Jak gwieździe filmów "Cztery wesela i pogrzeb" i "Dzień świstaka" pracowało się z własną córką?

"Sprzątaczka": Andie MacDowell o pracy z własną córką: "To był dar"

Podczas rozmowy z portalem Collider, Andie MacDowell wyznała, że pracę z własną córką uważa za ogromny dar i wspaniałą możliwość. 

- Byłam zdumiona, że chciała, bym z nią zagrała, bo kroczenie własną ścieżką i kształtowanie własnej podróży było dla niej naprawdę ważne. Ale myślę, że poczuła się na tyle bezpiecznie, że już dała się sama poznać, niezależnie ode mnie, że czuła się komfortowo z pomysłem, by ze mną pracować. Ulżyło mi, szczególnie, że chodziło o tę rolę - powiedziała aktorka.

Zdradziła jednocześnie, że rola Pauli w serialu "Sprzątaczka" była dla niej ważna nie tylko z powodu współpracy z córką, ale także przez wzgląd na jej własne doświadczenia z dzieciństwa:

- Ona wiedziała, że mam osobiste doświadczenia z chorobą psychiczną, ponieważ u mojej mamy zdiagnozowano schizofrenię niedługo po moim urodzeniu, zrobiono jej terapię wstrząsową, po czym odesłano do domu i zostawiono ją zupełnie samą. (...) Margaret wiedziała o tym i powiedziała: "O mój boże! Wiem, kto jest idealny do tej roli! Ona może to zrobić". Było to dla mnie darem, bo myślę, że nikt inny nie pomyślałby o mnie w przypadku tej roli, bo nigdy czegoś takiego nie robiłam. A dopóki czegoś nie zrobisz, ludzie nie wiedzą, że jesteś do tego zdolna. A ja od wtedy, od tamtego momentu, od razu zakochałam się w tej postaci.

MacDowell opowiedziała też, jak realizowała się jako współpracownica na planie i matka w przerwach między zdjęciami:

- Myślę, że rozumiałam, jak bardzo mój występ będzie wpływał na jej występ. Byłam tego bardzo świadoma. Rozumiałam, że jeśli pokażę, jak wyniszczona jest Paula i jeśli zobaczycie jej mrok, jeśli zrobię to świetnie, to będzie tylko lepiej dla niej, dla Alex, bo wtedy zobaczycie, z czym Alex się musi zmagać. (...) A podczas weekendów pomagałam jej zadbać o siebie. Chciałam jej służyć w innym wymiarze i faktycznie być dla niej mamą. Nie mogę tego już robić, bo oczywiście mi na to nie pozwala. Ale w weekendy dla niej gotuję i to jest bardzo oczyszczające - siekanie warzyw, gotowanie dla kogoś i żywienie go. Jest w tym wielkie piękno.

"Sprzątaczka" - Serial z Margaret Qualley i Andie MacDowell dostępny na Netflix

W "Sprzątaczce" główne role grają Margaret Qualley i Andie MacDowell oraz mała Rylea Nevaeh Whittet, a także Nick Robinson, Anika Noni Rose, Billy Burke i BJ Harrison. Inspirację dla serialu stanowiły autentyczne wspomnienia Stephanie Lard wydane w ramach książki "Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze", która trafiła na listę bestsellerów New York Timesa. Przedstawiony z perspektywy zdesperowanej, lecz zdeterminowanej kobiety serial nakreśla wzruszający, brutalnie szczery, inspirujący, a czasem też zabawny portret matki, która gotowa jest pokonać wszelkie trudności, by zapewnić lepsze życie swojej córce. Jedną z producentek wykonawczych serialu była Margot Robbie"Sprzątaczka" jest dostępna na Netflix od 1 października 2021 roku.

loader