Zamknij

"Władca Pierścieni" będzie najdroższym serialem świata? Ile wynosi budżet 1. sezonu?

19.04.2021 12:38

Serial "Władca Pierścieni" będzie miał budżet kinowego blockbustera. Czy to oznacza, że produkcja Amazon Prime stanie się najdroższym serialem świata?

Władca Pierścieni: Drużyna Piserścienia - kadr z filmu
fot. New Line Cinema / WingNut Films/Collection Christophel/East News

"Władca Pierścieni" to prawdziwy fenomen literacki i filmowy. Niebawem powrócimy do Śródziemia za sprawą serialu przygotowywanego przez Amazon Studios. Twórcy zdradzili, ile kosztuje produkcja serialu opartego na twórczości J.R.R. Tolkiena.

Serial "Władca Pierścieni" najdroższym serialem świata?

O tym, że Amazon kupił prawa do adaptacji dzieł Tolkiena, wiadomo od dawna. Od kilku lat trwają prace nad serialem rozgrywającym się w Śródziemiu. Mimo że potocznie używa się tytułu "Władca Pierścieni" w rzeczywistości akcja nadchodzącej produkcji będzie rozrywać się setki lat przed wydarzeniami ukazanymi w słynnej powieści fantasy i jej kinowej adaptacji stworzonej przez Petera Jacksona.

Chociaż nie będziemy ponownymi świadkami spektakularnych bitew ludzi, elfów i krasnoludów z orkami Saurona, twórcy serialu "Władca Pierścieni" dysponują ogromnym budżetem, którego nie powstydziłaby się wielka produkcja kinowa. Jak podaje Deadline, na stworzenie nadchodzącego tytułu Amazon Studios, łącznie wydane zostanie 465 milionów dolarów. Dla porównania realizacja jednego odcinka "Gry o tron" kosztowała około 10 milionów dolarów (średnio 100 milionów na sezon).

Czy to oznacza, że serial "Władca Pierścieni" stanie się najdroższą produkcją w odcinkach w historii? Trudno powiedzieć, bo wciąż nie zdradzono, ile odcinków będzie liczył pierwszy sezon. Skąd tak ogromne koszty, przy braku hollywoodzkich gwiazd w obsadzie? Podobnie jak w przypadku filmowej trylogii Petera Jacksona, serial wymagał budowania wielkich, wyszukanych scenografii i tworzenia drogich kostiumów. Warto pamiętać, że są to koszty startowe serialu i wraz z kolejnymi sezonami kwota ma spadać. Twórcy, optymalizując koszty, planowali kręcić dwa sezony jednocześnie, więc nie wykluczone, że kwota za sezon realnie wynosi znacznie mniej niż niemal pół miliarda dolarów.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

loader

Serial "Władca Pierścieni" - kiedy premiera?

Obecnie trwają zdjęcia do pierwszego sezonu. Do tej pory nakręcono już dwa pierwsze odcinki. Produkcja opóźniła się ze względu na pandemię koronawirusa. Praca na planie ma zostać zakończona we wrześniu 2021 roku. Na razie nie zdradzono tytułu serialu ani nie podano jego daty premiery. Informacje dotyczące debiutu pierwszego odcinka mówią jedynie o roku 2021. Biorąc pod uwagę okres zakończenia zdjęć, serialowy "Władca Pierścieni" trafi na Amazon Prime prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku.

RadioZET.pl/Deadline
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET