Zamknij

Prequel "Gry o tron" kontra nowy "Władca pierscieni". Który serial będzie miał więcej widzów?

24.05.2022 13:57

Twórca "Gry o tron" nie ma wątpliwości, że "Ród smoka" pokona serial "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". Skąd ta pewność?

Ród smoka - Matt Smith - kadr z serialu HBO
fot. SplashNews.com/East News

Już niebawem na konkurencyjnych serwisach streamingowych zadebiutują dwa długo wyczekiwane seriale fantasy - "Ród smoka" i "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". Autor sagi "Pieśń lodu i ognia" uważa, że produkcja oparta na twórczości J.R.R. Tolkiena nie ma szans z prequelem "Gry o tron".

"Ród smoka" kontra "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" - który serial będzie lepszy?

Po zakończeniu "Gry o tron" stacja HBO ogłosiła, że pracuje nad kilkoma serialami dziejącymi się w świecie ukazanym w serialu. Jednocześnie szefowie Amazon Prime Video wykupili prawa do produkcji opartej na dziełach rozgrywających się w świecie "Władcy Pierścieni", która jest zapowiadana jako tytuł w odcinkach z największym budżetem w historii.

George R.R. Martin - twóra serii książek, na podstawie których oparto "Grę o tron", a także jeden z nadchodzących seriali HBO - spin-off "Ród smoka", nie ma wątpliwości, który serial będzie lepszy. Pisarz wyraził swoje zdanie w rozmowie z The Independent.

To trochę dziwna sprawa. Amazon kupił prawa do Tolkiena, ale tak naprawdę nie dostali żadnej z książek. Nie dostali "Władcy Pierścieni", nie dostali "Hobbita", nie dostali nawet "Silmarillionu". Nie sądzę, że dostali "Rudego Dżila i jego psa" czy "Liść, dzieło Niggle’a", ale chyba dostali dodatki i budują na tym historię z Drugiej Ery. Istnieje wiele mitów na ten temat, więc ciekawie będzie zobaczyć, co zrobili.

Oznacza to, że produkcja nie będzie wcale tym, co wielu fanów Tolkiena mogło początkowo sobie wyobrażać. Widzowie dostaną wi większości zupełnie nowe historie umieszczone w świecie "Władcy Pierścieni", a nie adaptację któregoś z dzieł pisarza. Istnieje więc szansa, że pod tym względem produkcja Amazon Prime polegnie w porównaniu do nowego serialu HBO, który będzie w miarę wiernym przełożeniem "Ognia i krwi" na język filmu. Martin nie chce stawiać dwóch tytułów na przeciwległych szalach, ale ma poczucie, że produkcja HBO wygra w tym pojedynku.

Widziałem wiele artykułów, w chwili gdy ogłoszono daty premier, w stylu "Walka w świecie fantasy: kto wygra: "Pierścienie Władzy" kontra "Ród smoka"? Nie wiem, dlaczego zawsze muszą to robić. (...) Mam nadzieję, że oba seriale odniosą sukces. Mam już dość tej rywalizacji. Mam jednak nadzieję, że odniesiemy większy sukces. Jeśli zdobędą sześć nagród Emmy, a mam nadzieję, że tak będzie, to liczę na to, że my wygramy siedem. Niemniej jednak jest dobra sytuacja dla fantasy. Uwielbiam fantasy. Kocham science fiction. Chcę więcej takich seriali w telewizji.

Czy prequel "Gry o tron" rzeczywiście będzie nowym hitem HBO? Przekonamy się już niedługo.

loader

"Ród smoka": kiedy premiera na HBO?

W nadchodzącej produkcji, której akcja rozgrywa się kilkaset lat przed wydarzeniami z "Gry o tron", wystąpili Milly Alcock, Eve Best, Emily Carey, Paddy Considine, Olivia Cooke, Ryan Corr, Emma D'Arcy, Fabien Frankel, Jefferson Hall, David Horovitch, Graham McTavish, Rhys Ifans, Matt Smith, Steve Toussaint, Gavin Spokes i Bill Paterson. Serial "Ród smoka" trafi na HBO i HBO Max już 21 sierpnia 2022 roku. "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" zadebiutują na Amazon Prime Video w podobnym terminie, bo 2 września 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/The Independent