Zamknij

Polka gwiazdą zagranicznego serialu. Kim jest Dagmara Domińczyk z "Sukcesji"?

06.10.2021 17:41

Dagmara Domińczyk to aktorka polskiego pochodzenia, która robi karierę w Hollywood. Co wiemy o gwieździe serialu "Sukcesja" i jak zaczęła się jej kariera?

Polka gwiazdą zagranicznego serialu. Kim jest Dagmara Domińczyk z "Sukcesji"?
fot. Invision/Invision/East News

Dagmara Domińczyk to amerykańska aktorka polskiego pochodzenia, która urodziła się w Kielcach w 1976 roku, zaś w 1983 przeniosła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych (jej ojcem był działaczem opozycyjnym w PRL i po strajku w Stoczni Gdańskiej zmuszony był opuścić kraj). To pozwoliło Dagmarze ukończyć High School of Performing Arts, a następnie Carnegie Mellon University w Pittsburghu. W 1998 roku rozpoczęła karierę aktorską.

Dagmara Domińczyk: kim jest Polka, która zagrała w "Sukcesji"?

Debiutem Dagmary Domińczyk była rola Alice w broadwayowskiej sztuce "Closer". Na ekranie zawitała zaś dwa lata później, w filmie "Zakazany owoc". Przełomem okazał się dla niej występ w "Hrabia Monte Christo", gdzie zagrała u boku Guy'a Pearce'a, Jima Caviezela i Henry'ego Cavilla.

W następnych latach Dagmara Domińczyk otrzymała angaż do wielu głośnych produkcji, gdzie pojawiała się u boku czołowych nazwisk Hollywood. Były to między innymi: nominowany do Oscara "Kinsey" z Liamem Neesonem w roli głównej, "Kwestia zaufania" z Julianne MooreMaggie Gyllenhaal, "Samotne serca"Johnem Travoltą i Salmą Hayek, "The Letter"Winoną Ryder i "Imigrantka"Joaquinem Phoenixem, Jeremym RenneremMarion Cotillard. W 2014 roku mogliśmy ją zaś podziwiać w filmie "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego, gdzie partnerował jej mąż - Patrick Wilson (znany z roli Eda Warrena w uniwersum "Obecności"), którego na potrzeby roli uczyła języka polskiego.

To jednak nie wszystko. Dagmara Domińczyk wystąpiła bowiem w szeregu głośnych seriali, takich jak "W garniturach", "Żona idealna", "Zakazane imperium", "Kroniki Times Square" i "Syn marnotrawny". Wszystko to były gościnne występy, jednak z czasem Polka otrzymała angaż do jednej z może nie głównych, ale kluczowych ról w niezwykle popularnym serialu HBO - "Sukcesja". Zagrała tam Karolinę Novotney - szefową działu PR w firmie Waystar Royco, która niejednokrotnie ratowała sytuację, gdy główni bohaterowie narozrabiali.

materiały prasowe HBO
fot.

materiały prasowe HBO

Wkrótce zaś ujrzymy Dagmarę Domińczyk u boku Dona Harvey'a ("Nietykalni") i Jona Bernthala ("The Punisher") w kolejnym serialu HBO - "We Own This City". Polka wcieli się tam w rolę Eriki Jensen - pochodzącej z Nowego Jorku policjantki, która po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku została wcielona do FBI. Przewidywana data premiery nie została jeszcze ujawniona.

RadioZET.pl/Swiatseriali.interia.pl/Wyborcza.pl