Zamknij

Paul Coker Jr. nie żyje. Twórca kultowych postaci z kreskówek miał 93 lata

01.08.2022 11:17

Zmarł Paul Coker Jr. - ilustrator i twórca znanych postaci z filmów i seriali animowanych Rankin-Bass TV. Miał 93 lata. Co było przyczyną śmierci?

Śnieżny bałwanek Mrozik - kadr z filmu
fot. Rankin/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Paul Coker Jr. odszedł 23 lipca 2022 roku. Był amerykańskim ilustratorem i wieloletnim współpracownikiem firmy produkcyjnej Rankin-Bass TV. Zmarł w wieku 93 lat.

Paul Coker Jr. nie żyje

Jak podaje Deadline, jego śmierć potwierdziła pasierbica - Lee Smithson Burd.

loader

Przyczyną śmierci była krótka choroba, na którą niedawno zapadł. Nie zdradzono szczegółów dotyczących zgonu Cokera.

Paul Coker Jr. urodził się 5 marca 1929 roku w Lawrence w stanie Kansas. Studiował rysunek i malarstwo na University of Kansas. W latach 50. pracował w reklamie oraz współpracował jako ilustrator z takimi czasopismami, jak "Esquire", "Look", "Good Housekeeping" czy "Playboy". W 1961 roku zaczął stałą pracę ilustratora w kultowym piśmie "Mad". Stworzył rysunki do ponad 375 artykułów ukazujących się w magazynie. W 1967 roku został projektantem postaci w firmie produkcyjnej Rankin-Bass TV. Pomógł powołać do życia postacie znane do dziś - przedewszystkim słynnego bałwanka Mrozika.

Pierwszą animacją przy której pracował Coker była "The Wacky World of Mother Goose" z 1967 roku. Następnie zaprojektował wygląd postaci do krótkometrażówki "Śnieżny bałwanek Mrozik" z 1969 roku. Był też odpowiedzialny za wizerunki postaci z takich filmów i seriali animowanych, jak "The Reluctant Dragon & Mr. Toad Show", "Santa Claus Is Comin' to Town", "Here Comes Peter Cottontail", "The Enchanted World of Danny Kaye: The Emperor's New Clothes", "The ABC Saturday Superstar Movie", "Festiwal bajek", "Santa, Baby!",  czy "Rudolph and Frosty's Christmas in July". Nadzorował też wygląd kukiełek w słynnym świątecznym filmie "The Year Without a Santa Claus" z 1974 roku Ostatnią produkcją przy której pracował Cocker, był serial "Whatever Happened to... Robot Jones?" z 2002 roku.

Zostawił swoją żonę Rosemary Smithson, z którą był w związku od 33 lat oraz pasierbice Lee Smithson Burd i Carol Smithson.

loader

RadioZET.pl/Deadline