Zamknij

Netflix wycofuje się z Danii. Czy podobny los czeka Polskę?

27.06.2022 11:29

"Borgen" nie doczeka się 5. sezonu od Netflix. Firma postanowiła wycofać się z Danii w roli producenta. Wszystko z powodu nowych przepisów, godzących w interesy platformy.

Netflix - materiał poglądowy
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

Netflix nie stworzy więcej duńskich seriali. To protest firmy przeciwko nowym przepisom ustanowionym przez rząd Danii. Nie spodobały się one przedstawicielom platformy streamingowej.

Netflix wycofuje się z Danii

Od kilku lat trwa globalna ekspansja platformy Netflix, która wyszła poza rynek amerykański i produkuje coraz więcej filmów i seriali na innych kontynentach. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się europejskie produkcje Netflix. 

Jak podaje Onet, powołując się na   Die Welt, zamknięto duński oddział Netflix. Tym samym przerwano prace nad wszystkimi produkcjami serwisu tworzonymi w Danii. To wyraz sprzeciwu wobec nowych przepisów wprowadzonych w kraju. Netflix nie jest w swojej decyzji sam. Do protestu przyłączył się między innymi serwis Viaplay.

Wszystko przez umowę zawartą między organizacją parasolową duńskich autorów filmowych i aktorów oraz Duńskim Stowarzyszeniem Producentów, która dotyczy odpowiedniego wynagrodzenia za streaming. Dokument, który spowodował wycofanie się Netflix z duńskiego rynku, zakłada, że poza zryczałtowaną stawką jako opłatą, którą zazwyczaj płacą serwisy streamingowe, platformy powinny uiścić opłatę zależną od wielkości terytorium i liczby abonentów.

Chociaż umowa bazuje na prawie obowiązującym w Unii Europejskiej, produkcja w Danii stała się przez nią podobno nieopłacalna dla serwisów streamingowych. Według ekspertów to wydarzenie należy traktować jako ostrzeżenie dla innych krajów europejskich, współpracujących z platformami streamingowymi. Sprzeciw wobec stawek ryczałtowych oferowanych przez Netflix spotkał się z wycofaniem platformy z Danii. Wciąż będzie ona dostępna w tym kraju, ale w przyszłości nie powstaną kolejne duńskie produkcje.

"Borgen" sezon 5: serial nie doczeka się kontynuacji

Wśród nich znajduje się między innymi kultowy duński serial "Brogen", znany również jako "Rząd". W czerwcu 2022 na Netflix trafił 4. sezon słynnej produkcji. Protest Netflix oznacza jednak, że nie zobaczymy 5. sezonu "Rządu". Podobny los czeka inne tytuły produkowane w Danii.

loader

RadioZET.pl/Onet.pl/Die Welt