Zamknij

Netflix stworzy swoją bazę w Polsce. Ambitne plany platformy streamingowej

Sergiusz Kurczuk
29.03.2022 13:35
Netflix - materiał poglądowy
fot. CHRIS DELMAS/AFP/East News

Platforma Netflix zamierza otworzyć w Polsce hub dla swoich centralno-wschodnioeuropejskich oddziałów. Nasz kraj będzie również miejscem kręcenia wielu nowych produkcji.

Netflix zamierza zainwestować w Polskę. Platforma nie tylko otworzy w naszym kraju nowe centrum zarządzające oddziałami w centralno-wschodniej Europie, ale również będzie kręcić i produkować nadchodzące filmy i seriale.

Netflix w Polsce: powstanie hub dla centralno-wschodniej Europy

Kilka lat temu platforma Netflix rozpoczęła ekspansję na różne rynki świata. W dużej mierze nawiązano współpracę z twórcami europejskimi, dzięki czemu powstało wiele nieanglojęzycznych filmów i seriali, które stały się hitami. Nie zabrakło również produkcji polskich

Okazuje się, że współpraca Netflix z Polską to dopiero początek. Jak podaje Deadline, w 2022 roku platforma otworzy w naszym kraju hub dla centralno-wschodnioeuropejskich oddziałów firmy. Larry Tanz - wiceprezes do spraw streamingu seriali, skomentował plany platformy.

Biuro Netflix w Warszawie jest dla nas naturalnym kolejnym krokiem i pomoże budować długofalową współpracę w regionie, a także pogłębiać istniejące więzi, stwarzając nowe możliwości dla twórców i producentów treści. Kreatywność i potencjał lokalnej branży sprawiają, że Warszawa jest doskonałym miejscem do oparcia naszego biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiejszy dzień wyznacza kolejny kamień milowy w naszej podróży po Europie Środkowo-Wschodniej, przybliżając nas jeszcze bardziej do naszych członków i partnerów kreatywnych.

Odkąd Netflix wystartował w Polsce w roku 2016, zainwestowano w nasz kraj ponad 100 milionów dolarów, tworząc około 2600 miejsc pracy przy polskich serialach i filmach, takich, jak "1983", "Rojst' 97", "W głębi lasu", "Sexify", "Otwórz oczy" czy "Hiacynt". Polska była również centrum produkcyjnym takich tytułów jak "Extraction 2" czy "Cień i kość". Tego typu zabieg to zapewne reakcja na powiększającą się z roku na rok konkurencję na rynku platform streamingowych. Poprzez różnicowanie krajów pochodzenia danych produkcji, Netflix stara się przebić wśród innych podobnych serwisów, które stają się coraz popularniejsze. Polska jest też stosunkowo tańsza jako miejsce realizacji nowych tytułów, niż na przykład USA. Prawdopodobnie z tego powodu wybrano Warszawę na nowe centrum centralno-wschodnioeuropejskiej siedziby Netflix.

Netflix: kiedy rusza nowy europejski hub?

Na razie nie podano większej ilości informacji na temat ambitnych planów Netflix. Jedno jest pewne - w najbliższych latach zobaczymy jeszcze więcej polskich produkcji dostępnych w bazie serwisu.

RadioZET.pl/Deadline

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET