Zamknij

Wyłoniono 100 najlepszych seriali XXI wieku. Wyniki rankingu są bardzo zaskakujące [LISTA]

21.10.2021 15:59

Które współczesne seriale uznano za absolutnie najlepsze? Czy szeroko chwalone hity pokroju "Gry o tron" i "The Crown" uplasowały się chociaż na podium? BBC Culture opublikowało ranking, którego wyniki są doprawdy... zaskakujące.

Wyłoniono 100 najlepszych seriali XXI wieku. Wyniki rankingu są bardzo zaskakujące [LISTA]
fot. pixinoo / Shutterstock.com

Na łamach naszego serwisu podzieliliśmy się już z wami naszą subiektywną listą najlepszych seriali w dziejach telewizji, oraz tych, które za najlepsze uznali użytkownicy serwisu Filmweb.pl. Teraz nadszedł czas, by poznać inny, również subiektywny, ranking odnoszący się do seriali z ostatnich lat.

Jaki jest najlepszy serial XXI wieku? Które współczesne produkcje w odcinkach należy zaliczyć w poczet wybitnych? BBC Culture postanowiło odpowiedzieć na te pytania i opracowało ranking 100 najlepszych seriali, które zadebiutowały w XXI wieku

100 najlepszych seriali XXI wieku: wyniki rankingu mogą was zaskoczyć [LISTA]

BBC Culture wzięło pod lupę wszystkie seriale telewizyjne, które emitowane były w całości w XXI wieku, zatem takie klasyki, jak "Rodzina Soprano", czy "Miasteczko Twin Peaks" nie brane były pod uwagę. Następnie w projekt zaangażowano 206 krytyków, naukowców i specjalistów z branży z całego świata. Efekt jest... ciekawy.

Z przyjemnością przedstawiamy bezprecedensowy sondaż światowych krytyków BBC Culture, dotyczący 100 najlepszych seriali telewizyjnych XXI wieku, który jest najbardziej wszechstronnym sondażem tego rodzaju.

Hugh Montgomery z BBC Culture

Zatem, bez zbędnego przedłużania - który serial zyskał miano absolutnie najlepszego serialu XXI wieku? Nie, nie jest to ani "Gra o tron", ani "The Crown", ani nawet "Breaking Bad". Na szczycie podium uplasował się kultowy już serial HBO "The Wire", w Polsce znany jako "Prawo ulicy".

Zobacz także

Drugie miejsce również może zaskoczyć. Padło bowiem na kostiumowy serial "Mad Men". Podium zamyka zaś wspomniane "Breaking Bad". Słynna "Gra o tron" zajęła dopiero piątą pozycję, a w pierwszej dziesiątce znalazł się wyłącznie jeden nowy serial komediowy i (o dziwo) jest to brytyjska wersja "The Office". Przyznajemy, że miłym zaskoczeniem jest wyróżnienie dla "Mogę Cię zniszczyć" od HBO, które powala poziomem, jednak z popularnością jest już nieco gorzej.

Najlepsze nowe seriale: Top 10

Lista 10 najlepszych seriali XXI wieku (według BBC Culture) prezentuje się następująco:

  1. "Prawo ulicy"
  2. "Mad Men"
  3. "Breaking Bad"
  4. "Fleabag" (tu ciekawostka - jest to najwyżej oceniany serial stworzony przez kobietę)
  5. "Gra o tron"
  6. "Mogę Cię zniszczyć"
  7. "Pozostawieni"
  8. "The Americans"
  9. "The Office (UK)"
  10. "Sukcesja"

Pełną listę 100 najlepszych seriali XXI wieku znajdziecie pod TYM LINKIEM. My donosimy tylko, że w kolejnej dziesiątce znalazły się między innymi: "BoJack Horseman", "Czarnobyl", "The Crown" i "Zagubieni". Popularne "Black Mirror" zajęło 22. miejsce, "The Office (US)" 39. miejsce, "Dom z papieru" 43. miejsce, "Stranger Things" 68. miejsce, a ranking zamyka "Gambit królowej" na 100. pozycji. Co ciekawe, na liście zabrakło tak głośnych produkcji, jak "Wiedźmin" Netflixa, "Peaky Blinders", czy "Wikingowie".

loader

RadioZET.pl/BBC.com/BBC.co.uk