Zamknij

"Ms. Marvel": kim jest nowa superbohaterka Marvela?

Sergiusz Kurczuk
17.03.2022 12:12

Marvel zaprezentował zwiastun serialu "Ms. Marvel". Kim jest tytułowa bohaterka? Jakimi mocami dysponuje? Jaka jest jej geneza?

Ms. Marvel - Iman Vellani - kadr z serialu Marvela
fot. Disney+/materiały prasowe

Już niedługo w MCU pojawi się kolejna młoda superbohaterka. Kim jest Kamala Khan znana lepiej jako Ms. Marvel - postać, której solowy serial niebawem zadebiutuje na platformie Disney+?

Ms. Marvel: jakie moce ma nowa superbohaterka Marvela?

Od roku 2021 Marvel to już nie tylko filmy kinowe, ale również produkcje serialowe, które trafiły na platformę Disney+. W serialach "WandaVision", "The Falcon an the Winter Soldier", "Loki" i "Hawkeye" nie zabrakło nowych bohaterów, ale w dużej mierze służyły raczej rozwinięciu dobrze znanych herosów Marvel Studios. W roku 2022 ta sytuacja się zmieni, bowiem za sprawą serialu MCU poznamy zupełnie nowych bohaterów.

Wśród nich pojawi się Ms. Marvel, której serial doczekał się w końcu oficjalnego zwiastuna. Na zapowiedzi możemy zobaczyć szczegóły dotyczące bohaterki, poznać jej genezę oraz supermoce, którymi dysponuje. Fani komiksów Marvela zapewne zauważyli, że twórcy serialu postanowili trochę zmodyfikować postać Kamali Khan.

Komiksowy pierwowzór zadebiutował w roku 2013 na kartach komiksu "Captain Marvel" #14. Twórcami nowej Ms. Marvel są Sana Amanat, Stephen Wacker, G. Willow Wilson, Adrian Alphona oraz Jamie McKelvie. Postać wkrótce dostała solową serię, w której poznaliśmy jej genezę. Komiksowa Kamala to nastolatka, która przez przypadek zdobyła super moce. Postanowiła pójść w ślady swojej idolki - Carol Danvers, która obecnie, podobnie jak w filmach Marvela, pełni funkcję Kapitan Marvel. Dziewczynka postanowiła wykorzystać pierwszy pseudonim, którym posługiwała się Danvers - Ms. Marvel i tak stała się młodą superbohaterką.

Moce komiksowej Kamali pochodzą dzięki mgle Terrigen - substancji, która po zetknięciu z DNA członka podgatunku ludzi znanego jako Inhumans, wyzwala w nich unikatowe supermoce. Bohaterka nie wiedziała, że w jej żyłach płynie krew Inhumana. Zyskała umiejętność dowolnej manipulacji swojego ciała, dzięki czemu może zmieniać kształt i rozmiar poszczególnych części organizmu. Ważną kwestią związaną z Ms. Marvel jest fakt, że to pierwsza superbohaterka pochodzenia pakistańskiego w uniwersum Marvela.

Ze zwiastuna wynika, że wiele aspektów z genezy Kamali Khan zostało zmienionych. Przede wszystkim twórcy serialu zrezygnowali z motywu powiązania bohaterki z Inhumans. W trailerze zdradzono, że nadzwyczajne zdolności nastolatki będą pochodziły z bransolety, którą znajdzie. Inspiracją stojącą za tym rozwiązaniem jest przedmiot znany jako Nega-Bands - kosmiczne bransolety, pozwalające przeistoczyć energię mentalną w energię fizyczną, dając posiadaczom artefaktu szeroki zakres mocy. Z Nega-Bands korzystał oryginalny komiksowy Kapitan Marvel - były dowódca Kree znany jako Mar-Vell. 

Serialowa Ms. Marvel nie będzie metamorfem. Zamiast tego będzie mogła tworzyć konstrukty za pomocą kosmicznej bransolety. Manipulacja energią pozwoli jej między innymi na przedłużenie kończyn lub generowanie platform. Przedmiot zapewni jej również zwiększoną wytrzymałość i zwinność.

Pozostałe aspekty postaci, takie jak jej nastoletnie życie, szkolni przyjaciele, problemy z rodzicami, którzy nie akceptują jej amerykańskiego stylu życia oraz przede wszystkim pozytywna energia płynąca z postępowania Kamali, są już żywcem wzięte z komiksów o nowej Ms. Marvel. Serial będzie więc miłą, pokrzepiającą odskocznią od bardziej poważnych i mroczniejszych produkcji Marvela.

"Ms. Marvel": kiedy premiera na Disney+?

Pierwszy odcinek serialu trafi do bazy Disney+ już 8 czerwca 2022 roku. W serialu reżyserowanym przez Sharmeen Obaid-Chinoy wystąpili Iman Vellani, Aramis Knight, Saagar Shaikh, Rish Shah, Matt Lintz, Zenobia Shroff i Mohan Kapur. Bohaterka powróci w roku 2023 w nadchodzącej drugiej części "Kapitan Marvel" zatytułowanej "Marvels". 

loader

RadioZET.pl

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET