Zamknij

"Moon Knight": polski akcent w finałowym odcinku serialu Marvela [ZDJĘCIE]

05.05.2022 06:56

W 6. odcinku serialu "Moon Knight" pojawia się nawiązanie do twórcy o polskobrzmiącym nazwisku. Kim jest Bill Sienkiewicz i co ma wspólnego ze znanym pisarzem?

Moon Knight - Oscar Isaac - kadr z serialu Marvela
fot. Disney+/materiały prasowe

W finale nowego serialu Marvela pod tytułem "Moon Knight" pojawiło się nazwisko Sienkiewicz. Do kogo odnosi się ten Easter egg?

"Moon Knight": polskobrzmiące nazwisko w scenie po napisach

Ostatnia produkcja Marvela - "Hawkeye", szczególnie przykuła uwagę Polaków ze względu na całkiem sporą rolę Piotra Adamczyka, który wcielał się w jednego z antagonistów. Okazuje się, że w najnowszym serialu MCU również nie zabrakło polskiego akcentu.

W finałowym odcinku, który trafił na Disney+ 4 maja 2022 roku nie zabrakło oczywiście sceny po napisach. Rozgrywa się ona w szpitalu psychiatrycznym. Chcąc uniknąć spoilerów, nie zdradzimy, kto bierze udział w opisywanym fragmencie, tylko skupimy się na polskim smaczku, który mógł rzucić się w oczy widzom produkcji.

W pewnym momencie widzimy szpital z zewnątrz. Na szyldzie placówki widnieje napis Sienkiewicz Psychiatric Hospital. Skąd nazwisko polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury? Fani komiksów Marvela na pewno nie są zaskoczeni. Twórcy serialu postanowili bowiem odnieść się do osoby Billa Sienkiewicza - jednego ze słynnych rysowników komiksowych, który ma na swoim koncie również pracę nad serią o bohaterze najnowszego serialu MCU.

Sienkiewicz również wyłapał Easter egg i zamieścił go na swoim Instagramie.

Trzeba przyznać, że tego typu smaczek jest łatwy do przeoczenia, ale często stosowany przez twórców filmów i seriali Marvela. Podobny hołd pojawił się między innymi w najnowszej serii przygód Spider-Mana. W produkcjach z Tomem Hollandem na ścianach budynków można zauważyć graffiti z nazwiskami wielu rysowników, zajmujących się przygodami Pajęczaka, między innymi twórcy postaci - Steve'a Ditko.

Bill Sienkiewicz: czy rysownik Marvela jest powiązany z Henrykiem Sienkiewiczem?

Chociaż Bill Sienkiewicz ma obywatelstwo amerykańskie, a jego nazwisko wymawia się kompletnie inaczej niż w języku polskim, posiada polskie korzenie. Artysta urodził się 3 maja 1958 roku w Pensylwanii jako Boleslav William Felix Robert Sienkiewicz. Rysownik jest potomkiem Henryka Sienkiewicza, a konkretnie jego prawnukiem. W branży komiksowej zaczął jako 19-latek w serii "Moon Knight" Douga Moencha oraz czarno-białym magazynie "The Hulk".

Pierwotny styl Sienkiewicza był silnie inspirowany twórczością Neala Adamsa - zmarłego niedawno legendarnego rysownika DC i Marvela. To właśnie on skontaktował młodego kolegę po fachu z redakcją Marvel Comics. W komiksie "Moon Knight" zaczął rozwijać swój charakterystyczny "malarski", ekspresjonistyczny styl, widoczny głównie na okładkach serii. W kolejnych latach Sienkiewicz zyskiwał na uznaniu czytelników. Jest twórcą rysunków do takich komiksów, jak "Fantastic Four", "X-Men", "New Mutants", "Stray Toasters", "Batman", "Elektra: Assassin", "Daredevil: Love and War", "The Shadow", "Brought to Light", "30 Days of Night: Beyond Barrow", czy "The Nightmare Factory". Stworzył też wiele komiksowych okładek, między innymi do serii "Rom", "Dazzler", "The Mighty Thor", "Return of the Jedi", "The Transformers" czy adaptacji "Diuny".

"Moon Knight": kiedy premiera 2. sezonu serialu?

Na razie Marvel nie potwierdził oficjalnie kontynuacji serialu, ale Kevin Feige - szef wytwórni zapowiadał jakiś czas temu, że Moon Knight powróci w innych produkcjach MCU, a może nawet otrzyma własny film. Obecnie przyszłość antybohatera jest niejasna, więc fani muszą czekać na dalsze wieści w tej sprawie. Showrunnerem serialu "Moon Knight" jest Jeremy Slater. W rolach głónych wystąpili: Oscar Isaac, Ethan Hawke, Gaspard Ulliel i May Calamawy. Nowy tytuł w ofercie Marvela trafił na platformę Disney+ 30 marca 2022 roku. Serwis nadal nie jest dostępny w Polsce.

loader

RadioZET.pl