Zamknij

Mona Hammond nie żyje. Aktorka ze słynnego serialu miała 91 lat

06.07.2022 07:34

Zmarła Mona Hammond - jamajsko-brytyjska aktorka, znana między innymi z serialu "EastEnders". Odeszła w wieku 91 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

4 lipca 2022 roku odeszła Mona Hammond. Była jamajsko-brytyjską aktorką teatralną, filmową i telewizyjną oraz współzałożycielką Talawa Theatre Company. Zmarła w wieku 91 lat.

Mona Hammond nie żyje

O śmierci artystki poinformował portal The Guardian. Kondolencje złożyli między innymi prezes Royal Academy of Dramatic Art, dziennikarka Charlene White oraz prezenterka Lorraine King.

Nie podano przyczyny jej śmierci.

Mona Hammond urodziła się 1 stycznia 1931 roku w Tweedside na Jamajce jako Mavis Chin. Była w połowie Chinką ze strony ojca. W 1959 roku otrzymała stypendium i przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Uczyła się na City Literary Institute w Londynie, a następnie otrzymała stypendium, dzięki któremu mogła uczęszczać na zajęcia do Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończyła w roku 1964.

Karaierę aktorską zaczęła od występów w teatrach. Przed kamerą zadebiutowała w 1964 roku w teatrze telewizji "ITV Play of the Week". Kolejną rolę otrzymała 3 lata później w filmie "Herostratus". W jej dorobku pojawiały się takie tytuły, jak "Who Killed Lamb?", "Play for Today", "Wolcott", "Black Silk", "Hard Cases", "Coronation Street", "Making Out", "Us Girls", "Pig Heart Boy", "White Teeth", "The Crouches", "Sprawa dla Frosta", "Peter Sellers - Życie i śmierć", "Nowe triki", "Doktor Who", "Na sygnale", "Lekarze", "Szpital Holby City", "Śmierć pod palmami", czy "Morderca z Whitechapel".

Najpopularniejszymi produkcjami z jej udziałem były film przygodowy "10,000 BC: Prehistoryczna legenda", thriller "Koriolan", oraz komedie romantyczne "Gry weselne" i "Kozaczki z pieprzykiem". Największą popularność zdobyła dzięki roli Blossom Jackson w słynnej operze mydlanej BBC pod tytułem "EastEnders", którą grała od roku 1994 do 2010, występując w 168 odcinkach. Co ciekawe 8 lat wcześniej wystąpiła w tym samym serialu jako postać epizodyczna. Łącznie miała na koncie 70 filmów i seriali. Ostatni występ Hammond krótkometrażówka "Bucky" z 2016 roku.

Za zasługi jako aktorka dramatyczna w 2005 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Role w filmach i serialach przyniosły jej natomiast prestiżową brytyjską nagrodę Edric Connor Inspiration Award.

W 1967 roku Hammond wyszła za Michaela Saundersa. Para rozwiodła się w 1987 roku. Doczekali się syna Matthew Paula. Pod koniec życia przeprowadziła się do Brinsworth House - domu spokojnej starości dla pracowników branży rozrywkowej.

loader

RadioZET.pl/The Guardian