Zamknij

Mira Furlan nie żyje. Gwiazda „Zagubionych” i „Babilon 5” miała 65 lat

22.01.2021 09:38
Mira Furlan nie żyje
fot. LFI/Photoshot/REPORTER

Mira Furlan nie żyje. Aktorka, najlepiej znana ze swoich ról w serialach „Lost. Zagubieni” i „Babilon 5”, miała 65 lat.

Mira Furlan nie żyje. Aktorka, urodzona w Zagrzebiu, znajdującym się wtedy na terenie byłej Jugosławii w 1955 roku, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1991 roku, gdzie jej kariera nabrała tempa. W 1993 stała się jednym ze stałych członków obsady serialu „Babilon 5”. W 2004 roku pojawiła się zaś na planie hitowego serialu „Lost. Zagubieni” jako Danielle Rousseau. 

Informacją o śmierci aktorki podzielił się w mediach społecznościowych twórca serialu „Babilon 5” – J. Michael Straczynski. Mężczyzna zdradził, że ekipa serialu wiedziała o podupadającym stanie zdrowia aktorki już od jakiegoś czasu, ale wszyscy liczyli na poprawę sytuacji. Zwłaszcza że ostatnim komunikatem, który otrzymał mężczyzna była informacja od Petera Jurasika, innego aktora serialu, a prywatnie męża Furlan, że zabiera ją z powrotem do domu, bo jej stan się poprawił. Los okazał się jednak nieubłagany. 

„Mira była dobrą i miłą kobietą, wyśmienitą aktorką, a także prawdziwą przyjaciółką dla wszystkich członków obsady serialu. Wszyscy jesteśmy zdruzgotani tą informacją” – napisał Straczynski w specjalnym komunikacie.

Mira Furlan nie żyje. Najważniejsze role

Mira Furlan zadebiutowała na małym ekranie w 1980 roku rolą w filmie telewizyjnym „Put u Kumrovec”, a następnie w wielu produkcjach jugosłowiańskich i chorwackich na przestrzeni lat.

W 1986 wystąpiła w filmie Emira Kusturicy „Ojciec w podróży służbowej”, który zyskał przychylność widzów i krytyków, nie tylko zdobywając Złotą Palmę w Cannes, ale także nominacje do Oscarów i Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych Furlan kontynuowała pracę w telewizji. Wystąpiła gościnnie m.in. w takich serialach jak „Agenci NCIS”, „Night Stalker”, czy „Law & Order: Los Angeles”. Aktorka podkładała nawet głos pod postać Silver Sable w animowaym serialu o przygodach Spider-Mana.

Do najbardziej charakterystycznych występów Furlan należy jednak zaliczyć role w serialach „Babylon 5” oraz „Lost. Zagubieni”. W „Babylon 5” aktorka wcielała się w postać ambasadorki Delenn, która wielokrotnie potrafiła wyjść obronną ręką nawet z najgorszych tarapatów. W „Zagubionych” aktorka występowała jako Danielle Rousseau – kobieta która znalazła się na wyspie, zanim rozbił się na niej samolot linii Oceanic o numerze 815.

W 2010 roku wystąpiła w nagrodzonym w Wenecji filmie "Cyrk Kolumbia" Danisa Tanovica. Ostatnią rolą aktorki był gościnny występ w serialu familijnym „Dodaj magii: Miasto tajemnic”, dostępnym na Amazon Prime Video.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także: David Richardson nie żyje. Twórca "The Simpsons" miał 65 lat 

Radiozet.pl/Variety