Zamknij

Maureen Arthur nie żyje. Aktorka ze znanych seriali miała 88 lat

22.06.2022 10:35
znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/EastNews

Zmarła Maureen Arthur - amerykańska aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Zyskała rozpoznawalność dzięki udziałowi w wielu popularnych serialach. Miała 88 lat.

15 czerwca 2022 roku odeszła Maureen Arthur. Była amerykańską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Zmarła w wieku 88 lat. 

Maureen Arthur nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci artystki poinformowała jej koleżanka po fachu Ilene Graff, która zamieściła post na Facebooku.

Wczoraj zmarła Maureen Arthur. Nie jestem w stanie napisać, jak była dla mnie ważna. Około 30 lat temu poznałam ją przez The Variety Club - jedną z największych międzynarodowych organizacji charytatywnych dla dzieci (Variety - Children's Charity of Southern California) i od razu się zakochałam. Prawdopodobnie pamiętacie ją jako Hedy La Rue z filmu "Jak dojść na szczyt...", ale jej niesamowity talent i umiejętności to tylko niewielka część tego, kim była. Niestrudzona rzeczniczka potrzebujących dzieci, zwłaszcza tych z fizycznymi, emocjonalnymi i/lub intelektualnymi przeszkodami, pomogła zebrać dla nich niezliczone miliony dolarów. Była moim mentorem w świecie organizacji non-profit, pokazując, jak docierać i czarować, jednocześnie popierając wszystko faktami, liczbami i dowodami. Jeden z moich ulubionych dni z Maureen: chciałyśmy dostać się do firmy Nordstrom, aby sprzedać Złote Serca, za pomocą których zbierałyśmy fundusze. Jesteśmy na spotkaniu, a ona ich olśniła. Zgodzili się i żeby to uczcić, Maureen, Maria Schmidt i ja zeszłyśmy na dół do sklepu, w którym Mo wydała, nie wiem, ile pieniędzy na buty, by pokazać jej poparcie dla firmy Nordstrom (bo kochała też buty!). Tak wiele razy spędzałyśmy szczęśliwie wspólne chwile, organizując Telethony, Radiothony, kolacje, obiady i gale, nawet gdy plany się rozpadły i musieliśmy zacząć od początku. W centrum zawsze była jej determinacja zbierania pieniądzy, aby dzieci Variety mogły żyć godnie i tak dobrze, jak to tylko możliwe. Była żoną Aarona Rubina (jego zasługi są zbyt liczne, by je wymienić), który wspierał ją we wszystkim, co robiła. Jej bracia David i Gerry byli oddani jej i jej opiece (Tara Arthur Espinoza). Bez niej świat jest trochę mniej świetlisty, ale cieszę się, że mogłam być jej przyjaciółką. Pamięć o niej na pewno nie zagaśnie. Oto ja z Maureen i naszym ukochanym Montym Hallem, znanym jako "Pan Varitey".

Aktorka zmarła w Beverly Hills z przyczyn naturalnych. Od lat cierpiała na chorobę Alzheimera.

Maureen Arthur urodziła się 15 kwietnia 1934 roku w San Jose w stanie Kalifornia. Debiut przed kamerą zaliczyła w roku 1958 w filmie "Hot Rod Gang". W tym samym czasie zagrała też po raz pierwszy w serialu telewizyjnym - "Flight". W swoim dorobku miała takie tytuły, jak "Richard Diamond, Private Detective", "Holiday Lodge", "Perry Mason", "I Spy", "That's Life", "Love, American Style", "The Love Machine", "Harry i Walter jadą do Nowego Jorku", "The New Dick Van Dyke Show", "Mork i Mindy", "Empire", "Napisała: Morderstwo", "Autostrada do nieba", "Matlock" czy "Empty Nest".

Najbardziej znana była z roli Hedy LaRue w komedii "Jak dojść na szczyt i się nie zmęczyć" z 1967 roku. Oprócz udziału w filmach, serialach i teatrach telewizji, Arthur grała również na Broadwayu. Występowała też jako wokalistka, między innymi w programach "The Steve Allen Show" i "The Ed Sullivan Show" oraz nagrała dwa single - "Don't Make the Angels Cry" i "What Does He Do with Her". Ostatnią produkcją z udziałem Arthur była krótkometrażówka "Don Knotts: Tied Up with Laughter" z 2011 roku.

Przez ponad 25 lat należała do organizacji charytatywnej Iowa Chapter of Variety. Jej zaangażowanie sprawiło, że została międzynarodową ambasadorką instytucji, a także prezeską Children's Charity of Southern California.

W 1957 roku wyszła za muzyka George'a Williama Weidlera. Para rozwiodła się w 1970 roku. Rok później ponownie wyszła za mąż, tym razem za producenta Aarona Rubena. Małżeństwo trwało do 2010 roku, kiedy mężczyzna zmarł. Pozostawiła swoich braci - Geralda i Davida.

RadioZET.pl/Deadline/Facebook