Zamknij

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska nie żyje. Aktorka z „Czterdziestolatka” miała 89 lat

15.01.2022 14:49
Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska
fot. Shutterstock Mark_KA

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska nie żyje. Pierwsza żona Zbigniewa Zapasiewicza oraz aktorka znana z seriali takich jak „Czterdziestolatek” i „Dom” miała 89 lat. Odeszła kilka dni temu.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska występowała w teatrach w Częstochowie, Krakowie i Warszawie. Po raz ostatni na ekranie pojawiła się w 1987 roku, gdzie obsadzono ją w „Rzece kłamstw”. Przyjaciółka aktorki zdradziła, jaka była na co dzień.

Zobacz także: Andrzej Kozioł nie żyje. Były wokalista zespołu VOX miał 73 lata

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska nie żyje

Aktorka była pierwszą żoną Zbigniewa Zapasiewicza. Poznali się w drugiej połowie lat 60. Znajomość z Teatru Dramatycznego zamieniła się w gorący romans, para podjęła też szybką decyzję o małżeństwie. Niestety, z czasem dochodziło do zgrzytów i Zapasiewiczowie ostatecznie się rozstali.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska mieszkała na warszawskim Żoliborzu. Przyjaźń połączyła ją z dziennikarką „Gazety Wyborczej” i to właśnie prasa pewnego dnia dosłownie uratowała życie aktorki.

- Od jakiegoś czasu czuła się słabiej, więc przynosiłam jej codziennie papierową prenumeratę z kiosku. I to ona uratowała jej życie, kiedy straciła przytomność. Z sąsiadami wiedzieliśmy, że nigdy nie zostawi „Wyborczej” na wycieraczce, więc kiedy zobaczyliśmy dwa egzemplarze, zadzwoniliśmy po pogotowie – czytamy na stronie „Wyborczej”.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska była do bólu szczerą osobą. Wiele wytykała działaniom obecnej władzy, ale była też bezpośrednia w krytykowaniu niektórych postępowań feministek czy też Adama Michnika.

- Kiedy sąsiad pytał ją, jak się ma, odpowiadała, że „do du*y”. Mnie z kolei uparcie powtarzała, że nie życzy sobie traktowania jak „niedołężną staruszkę”, bo niezwykła sprawność intelektu nie akceptowała, że ciało może za nią nie nadążać – czytamy w tekście.

Aktorka wiedziała, że jako pierwsza żona Zbigniewa Zapasiewicza, który zmarł na raka wątroby 14 lipca 2009 roku, będzie często w ogniu pytań. Nie lubiła jednak pozostawać w cieniu byłego męża.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska: gdzie grała?

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska urodziła się w Inowrocławiu, a do Warszawy przyjechała w 1944 roku. Jej mama nie pracowała, a ojciec był kapitanem Wojska Polskiego – zmarł podczas powstania warszawskiego. Przyszła aktorka miała wtedy tylko 11 lat.

Ukończyła PWST w Krakowie, a potem zaczęła grać na deskach Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, Teatru Starego w Krakowie oraz Teatru Wielkiego oraz Dramatycznego w Warszawie. Publika oglądała ją m.in. w „Małym księciu” czy też w „Don Juanie”.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska znana jest z roli ekspedientki Domów Towarowych „Centrum” w „Czterdziestolatku” i pielęgniarki w serialu „Dom”. Zagrała też w filmach „Koniec babiego lata”, „Znaków szczególnych brak” i w „Skradzionej kolekcji”.

Gwiazdy, które odeszły. Te znane osoby zmarły w 2021 roku [GALERIA]
20 Zobacz galerię
fot. Bartosz KRUPA/East News/ MW/East News