Zamknij

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Aktorka z najsłynniejszych polskich seriali miała 82 lata

14.09.2021 15:58

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Aktorka znana z takich produkcji jak "Zmiennicy", "Czterej pancerni i pies", "Miodowe lata" czy "39 i pół" zmarła w wieku 82 lat.

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Informację o śmierci aktorki jako pierwszy podał portal Interia, który potwierdził ją u rodziny zmarłej. Artystka odeszła w poniedziałek 13 września 2021 roku. Zmarła w szpitalu, w którym przebywała od kilku tygodni.

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Miała 82 lata

Krystyna Kołodziejczyk urodziła się 30 marca 1939 roku w Częstochowie. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi. Na przestrzeni wieloletniej kariery teatralnej była związana z wieloma polskimi scenami. Występowała m.in. w Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także w warszawskich Teatrze Studio, Teatrze Nowym i Och-Teatrze. 

Jak podaje interia, Krystyna Kołodziejczyk miała burzliwe życie uczuciowe. Jej pierwszym mężem był reżyser Andrzej Ziębiński. Drugim - Wiesław Szyszko. Przeżyła z nim ponad 40 lat. Zmarł kilka tygodni przed nią.

Krystyna Kołodziejczyk - najważniejsze role aktorki

Karierę na ekranie rozpoczęła już w latach 50. Wystąpiła wówczas w "Królu Maciusiu I", "Lotnej" Andrzeja Wajdy i "Cafe pod Minogą". W kolejnych latach pojawiła się m.in. w filmach "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Kogel mogel" (1988), "Młode wilki" (1995) i "Mniejsze zło" (2009).

Widzowie kojarzą ją jednak przede wszystkim ze słynnymi serialami. Krystyna Kołodziejczyk grała bowiem w takich przebojach małego ekranu jak "Czterej pancerni i pies", "Chłopi", "Daleko od szosy", "Lalka", "Zmiennicy", "Dom", "Klan", "Złotopolscy", "Miodowe lata", "Dublerzy", "39 i pół", "Komisarz Alex", "Ojciec Mateusz" i "Usta usta". Była też aktorką dubbingową. Mogliśmy usłyszeć ją między innymi w roli Marge Dursley w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Krystyna Kołodziejczyk została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2019 roku.

RadioZET.pl/Interia