Zamknij

June Brown nie żyje. Gwiazda brytyjskiego serialu miała 95 lat

Sergiusz Kurczuk
05.04.2022 08:24

Zmarła June Brown - angielska aktorka i pisarka. Popularność zdobyła dzięki roli w serialu "EastEnders". Miała 95 lat. Co było przyczyną śmierci?

 Gotcha Images / Splash News/EAST NEWS
fot. June Brown

3 kwietnia 2022 roku w Surrey zmarła June Brown. Była angielską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną oraz pisarką. Miała 95 lat.

June Brown nie żyje

O śmierci aktorki poinformował między innymi portal Deadline. Nie podano przyczyny zgonu, ale zdradzono, że Brown odeszła w spokoju w otoczeniu bliskich.

June Brown urodziła się 16 lutego 1927 roku w Needham Market w hrabstwie Suffolk. Uczyła się w St. John's Church of England School w Ipswich, a następnie zdobyła stypendium umożliwiające jej uczęszczanie do Ipswich High School. W trakcie wojny służyła w Women's Royal Naval Service. Pod koniec konfliktu studiowała w Old Vic Theatre School w Londynie.

Jako aktorka zadebiutowała w filmie "It Started in Paradise" z 1952 roku. W tym okresie grała w takich produkcjach, jak "The Case of the Frightened Lady", "The Rough and Ready Lot" oraz teatrach telewizji "Television World Theatre", "ITV Television Playhouse" czy "ITV Play of the Week". Jednocześnie przez większość życia była aktywna na deskach wielu brytyjskich teatrów jako aktorka i reżyserka.

W latach 60. i 70. Brown zaczęła występować w serialach. Grała w takich produkcjach, jak "Teletale", "Nie do obrony", "Dixon of Dock Green", "Coronation Street", "Ta przeklęta niedziela", "Owen, M.D.", "Nędzne psy", "Nowy Scotland Yard", "Z Cars", "The Edwardians", "Psychomania", "Szpital miejski", "Doktor Who", "Inspektor Regan", "The Prince and the Pauper", "The Duchess of Duke Street", czy "Morderstwo na zlecenie". 

Lata 80. to moment, w którym Brown zyskała na popularności. Głównie za sprawą opery mydlanej "EastEnders", w której występowała od roku 1985 do roku 2020. Wcielała się w postać Dot Branning (początkowo Dot Cotton) w ponad 2 tysiącach odcinków serialu. Bohaterka zniknęła w latach 1993-1997, ale po tej przerwie powróciła na stałe. W 2003 roku otrzymała nawet własny film telewizyjny pod tytułem "EastEnders: Dot's Story". Rola w serialu przyniosła jej nominację do nagrody BAFTA. Pozostałe role June Brown w latach 80. to między innymi udział w takich filmach i serialach, jak "Niżyński", "God's Wonderful Railway", "Dzwonnik z Notre Dame", "Koronki", "Nierozumiany", "Now and Then", czy "Oliver Twist".

W ostatniej dekadzie XX wieku Brown grała w filmach "Królowie mambo", "Szpital", "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm" i serialach "Pirates", "Performance", "Ain't Misbehavin'", "The Lily Savage Show" i "Verdict". W ciągu ostatnich 20 lat aktorka wystąpiła między innymi w takich produkcjach, jak "Gormenghast", "Margery and Gladys", "Doomwatch", czy "Spidarlings".

W 1950 roku June Brown wyszła za aktorka Johna Garle'a. Mężczyzna cierpiał na depresję i 7 lat później popełnił samobójstwo. W 1958 roku Brown wyszła za kolejnego aktora - Roberta Arnolda. W ciągu 7 lat małżeństwa doczekali się 6 dzieci. Jedno zmarło w wieku niemowlęcym. Byli małżeństwem przez 45 lat do roku 2003, kiedy Arnold zmarł w wyniku otępienia z ciałami Lewy'ego. Mimo popierania Partii Konserwatywnej, była sojuszniczką osób LGBT, szczególnie w okresie nagonki za AIDS/HIV i istnienia prawa Section 28, mówiącego o zakazie "promowania homoseksualizmu".

loader

RadioZET.pl/Deadline

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET