Zamknij

Joyce Eliason nie żyje. Nominowana do nagrody Emmy twórczyni seriali miała 87 lat

Sergiusz Kurczuk
12.01.2022 06:22

Zmarła Joyce Eliason - twórczyni takich seriali, jak "The Jacksons – An American Dream" i "Ostatni don". Miała 87 lat. Co było przyczyną śmierci?

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

10 stycznia 2022 roku odeszła Joyce Eliason. Była amerykańską scenarzystką i producentką telewizyjną. Zmarła w wieku 87 lat.

Joyce Eliason nie żyje

O śmierci twórczyni poinformował portal Deadline, powołując się na informacje podane przez agenta Eliason.

Zmarła po krótkiej chorobie, która była przyczyną jej śmierci. Nie podano konkretnych informacji dotyczących schorzenia.

Joyce Eliason urodziła się 14 maja 1934 roku w Manti w stanie Utah. W 1977 roku napisała swój pierwszy scenariusz, pracując przy serialu komediowym "Love, American Style". Trzy lata później zadebiutowała jako scenarzystka filmowa przy "Powiedz mi zagadkę" z 1980 roku. Jej kariera w Hollywood trwała ponad cztery dekady. Za swoją pracę była czterokrotnie nominowana do nagrody Emmy.

Najbardziej znana była z pracy scenarzystki i producentki wykonawczej nad miniserialem "Wdowa po konfederacie mówi wszystko" bazującym na książce Allana Gurganusa pod tym samym tytułem. W produkcji wystąpili Diane Lane, Cicely Tyson i Donald Sutherland. Innym znanym tytułem Eliason był film "Dzieci prerii" z Sidneyem Poitierem. Powołała też do życia telewizyjną adaptację powieści Mario Puzo - autora "Ojca chrzestnego" pod tytułem "Ostatni Don". Dzięki niej światło dzienne ujrzał też miniserial "The Jacksons – An American Dream", opowiadający o słynnej muzycznej rodzinie, w którym zagrali między innymi Angela Bassett i Terrence Howard. Te cztery produkcje sprawiły, że Eliason otrzymała nominacje do prestiżowej nagrody.

Była też współscenarzystką miniserialu "Titanic" z 1996 roku w reżyserii Roberta Liebermana. Współprodukowała też słynny film Davida Lyncha "Mulholland Drive" z Naomi Watts, Laurą Harring, Justinem Theroux, Ann Miller, Markiem Pellegrino i Robertem Forsterem w rolach głównych. Pracowała też przy takich produkcjach jak "Niewinne ofiary", "Surviving", "Surviving", "Podryw", "Słodka pokusa", "Cena współczucia", "Blondynka", "Wybór Gracie", czy "Bardzo małżeńska Gwiazdka".

Eliason była również pisarką. W 1974 roku napisała książkę "Fresh Meat/Warm Weather" a dwa lata później "Laid Out". Pozostawiła dwie córki - Polly i Jill Eliason oraz czwórkę wnucząt.

loader

RadioZET.pl/Deadline