Zamknij

Nie żyje Josef Abrham, aktor najlepiej znany z roli w serialu „Szpital na peryferiach”. Miał 82 lata

Michał Kaczoń
17.05.2022 12:51
Josef Abrhám nie żyje
fot. Shutterstock

Josef Abrhám nie żyje. Słynny czeski aktor zmarł w wieku 82 lat. Z powodu choroby, od kilku miesięcy poruszał się na wózku inwalidzkim. Nieznana jest przyczyna śmierci mężczyzny. Przypominamy jego najsłynniejsze role.

Josef Abrhám nie żyje. Czeski aktor, najlepiej znany z roli doktora Arnošta Blažeja w słynnym „Szpitalu na peryferiach” miał 82 lata. Informacją o śmierci podał dziennik „Blesk” i została ona potwierdzona przez Alice Bláhovą z Drama Club.

Josef Abrhám nie żyje. Najsłynniejsze teatralne role aktora

Josef Abrhám urodził się 14 grudnia 1939 r. w miasteczku Zlín na terenie Czech. Od najmłodszych lat interesował się teatrem. Niedługo po studiach związał się z praskim Klubem Dramatycznym, z którym współpracował aż do 1992 roku. Wtedy rozpoczął współpracę z Teatrem Narodowym.

Do najsłynniejszych ról teatralnych aktora należy zaliczyć te w dramatach prezydenta Czech – Vaclava Havla – „Audiencja” i „Odejście”, gdzie wcielał się w postać stanowiącą alter-ego polityka.

Josef Abrhám nie żyje. Najsłynniejsze filmowe role aktora

Josef Abrhám związany był także ze światem kina i z tzw. czeską nową falą. W ciągu swojej wieloletniej kariery wystąpił m.in. w filmach Miloša Formana („Czarny Piotruś”), Věry Chytilovej („Pułap”) czy w „Krzyku” Jaromila Jireša, który był prezentowany podczas festiwalu filmowego w Cannes.

Jednym z najsłynniejszych występów artysty, nagrodzonym czeskim Lwem był ten w musicalu „Bigbeatowe lato”. Wedle informacji, które można znaleźć w internecie, Abrhám występował także w takich filmach, jak: „Transport do raju", "Wielka podróż", czy "Człowiek przeciw zniszczeniu”.

Polscy widzowie pokochali go za rolę doktora Arnošta Blažeja w znanym, lubianym i cenionym serialu "Szpital na peryferiach", emitowanym w latach 1977-1981. Następnie aktor wcielił się w rolę sierżanta Zajiceka w popularnym filmie „C.K. Dezerterzy” Janusza Majerwskiego z 1986 roku.

Czytaj także: Twórca znanych filmów podejrzany o gwałt został skazany. Zaatakował co najmniej 8 kobiet

RadioZET.pl/Onet.pl/Blesk/Twitter