Zamknij

John Challis nie żyje. Znany brytyjski aktor miał 79 lat

20.09.2021 08:27

Zmarł John Challis - aktor znany z brytyjskiego serialu "Tylko głupcy i konie". Miał 79 lat. Co było przyczyną śmierci artysty?

John Challis
fot. John Rainford / WENN.com/agefotostock/East News

19 września 2021 roku odszedł John Challis. Był aktorem komediowym znanym głównie z nadawanego przez wiele lat sitcomu stacji BBC "Tylko głupcy i konie". Miał 79 lat.

John Challis nie żyje: gdzie grał aktor?

Śmierć Challisa potwierdził portal BBC News. Rodzina wyznała, że aktor odszedł podczas snu. Od wielu lat zmagał się z rakiem. Nie ujawniono jednak o jaki rodzaj nowotworu złośliwego chodziło.

John Challis urodził się 16 sierpnia 1942 roku w Bristolu. Kiedy był małym dzieckiem, przeniósł się wraz z rodziną do Londynu. Po skończeniu szkoły średniej uczył się do zawodu sprzedawcy nieruchomości. Pod koniec lat 60. rozpoczęła się jego przygoda z telewizją. W 1969 roku Challis wystąpił w serialu "Big Breadwinner Hog". Między 1971 a 1975 regularnie pojawiał się w produkcji "Z-Cars", wcielając się w postać sierżanta Culshawa.

W 1979 roku po raz pierwszy zagrał w produkcji komediowej. Mowa o sitcomie "Bloomers". Challis najbardziej znany był jednak z roli w serialu "Tylko głupcy i konie", w którym wcielał się w Hermana Terrance'a Aubreya "Boycie'ego" Boyce'a. Jego bohater cieszył się tak dużą popularnością, że po latach powstał spin-off "The Green Green Grass" w całości skupiający się na postaci Boyce'a.

Challis zagrał w wielu brytyjskich produkcjach telewizyjnych. Wśród seriali z udziałem aktora znalazły się między innymi "Dixon of Dock Green", "The Sweeney", "Doktor Who", "Beau Geste", "Juliet Bravo", "Coronation Street", "Citizen Smith", "Ever Decreasing Circles", "Jedną nogą w grobie", "Open All Hours", "In Sickness and in Health", czy "Heartbeat". Brał też udział w mockumencie "Brass Eye", serialu animowanym "Doctor Snuggles" oraz filmie telewizyjnym "Drakula" z 1974 roku. Występował również w wielu słuchowiskach radia BBC oraz na deskach takich teatrów jak Royal Shakespeare Company czy National Theatre.

Challis był czterokrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Carol Robertson - producentka telewizyjna BBC, drugą Debbie Arnold, trzecią Sabina Franklyn - obie są aktorkami. Po raz czwarty ożenił się z Carol Challis. Nie doczekał się potomstwa. Napisał dwuczęściową autobiografię "Being Boycie and Boycie & Beyond" oraz książkę "Wigmore Abbey: The Treasure of Mortimer".

loader

RadioZET.pl/BBC News