Zamknij

"Hawkeye": domysły widzów się potwierdziły. Szokujący zwrot akcji w serialu Marvela

16.12.2021 12:34

W piątym odcinku serialu Marvela "Hawkeye" pojawiła się postać, która mogła zaskoczyć wielu widzów. O kogo chodzi? Jaki wpływ na fabułę produkcji i przyszłość całego uniwersum ma ten występ gościnny?

Hawkeye - Hailee Steinfeld, Jeremy Renner - plakat serialu Marvela
fot. Disney+/materiały prasowe

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Marvel Studios postanowiło zakończyć rok 2021 z przytupem. W serialu "Hawkeye" pojawiła się pewna postać, która może zmienić sytuację całego uniwersum. Mimo że plotki o jej występie krążyły od jakiegoś czasu, jej występ mógł być dla wielu widzów nie lada zaskoczeniem.

"Hawkeye" odcinek 5: kto pojawił się w serialu Marvela?

Serial "Hawkeye" opowiada o solowych przygodach Clinta Bartona (Jeremy Renner). Członek Avengers chcąc nie chcąc łączy siły ze swoją młodą fanką imieniem Kate Bishop (Hailee Steinfeld), by podążyć tropem tajemniczej zbrodni. W piątym odcinku wszystkie tropy prowadzą do postaci, która po latach powróciła do MCU.

Mowa oczywiście o Wilsonie Fisku, lepiej znanym jako Kingpin. Znana z komiksów postać to arcywróg Daredevila, który pojawił się już na małym ekranie. Wcielił się w niego Vincent D'Onofrio - ten sam aktor, który grał szefa świata przestępczego Nowego Jorku w serialach Marvela stworzonych przez Netflix

O tym, że Kingpin może grac kluczową rolę w serialu "Hawkeye" plotkowano od dawna. Nie było jednak pewności, czy do roli wróci D'Onofrio, czy może twórcy zdecydują się zastąpić gwiazdora "Daredevila" innym aktorem. Co prawda pojawiły się przecieki z planu, na którym widziano odtwórcę Kingpina, ale nie zostały w żaden sposób potwierdzone.

Fabuła serialu jednak od początku wskazywała na powrót Kingpina. Wszystko za sprawą Mayi Lopez granej przez Alaquę Cox. Komiksowy pierwowzór kobiety nosi pseudonim Echo i jest bezpośrednio powiązany z Kingpinem. W serialu "Hawkeye" wykorzystano genezę Echo, ale odpowiednio ją zmodyfikowano, by pasowała do wydarzeń z MCU. Komiksowa Maya została wzięta pod opiekę przez Kingpina po morderstwie jej ojca. Fisk wyszkolił ją na swoją skrytobójczynię, zapewniając, że mordercą Williama Lopeza był Daredevil.

W serialu "Hawkeye" sytuacja wygląda bardzo podobnie, tyle tylko, że celem Mayi jest Ronin - w rzeczywistości Clint Barton, który po pstryknięciu Thanosa przybrał nowy pseudonim, założył strój wojownika ninja i mordował gangsterów, radząc sobie w ten sposób ze stratą rodziny. Jak się okazało w piątym odcinku serialu, Ronin rzeczywiście zabił Williama Lopeza, ale na zlecenie samego Wilsona Fiska. Kingpin wykorzystał stratę Mayi, by zrobić z niej swoją wierną popleczniczkę, napędzaną rządzą zemsty.

To, że Kingpin stoi za wieloma aspektami intrygi przedstawionej w serialu "Hawkeye", można było wywnioskować niemal od samego początku. Jednak najbardziej oczywiste potwierdzenie fanowskiej teorii pojawiło się w odcinku trzecim, kiedy w retrospekcji Mayi widzimy tajemniczego mężczyznę, a raczej jego dłoń, gładzącą twarz dziewczynki. W kolejnym odcinku Hawkeye kilkukrotnie mówi o "wielkoludzie", który ma być powiązany z sytuacjami, w które wplątali się Clint i Kate. Zaskoczenie nie powinno być więc duże.

Fanów "Daredevila" i innych seriali Marvela od Netflix zapewne ucieszy powrót D'Onofrio do roli Fiska. Też nie był jednak dużym szokiem, ponieważ kilka dni przed premierą piątego odcinka serialu "Hawkeye", szef Marvel Studios - Kevin Feigie, potwierdził, że jeśli Daredevil kiedykolwiek pojawi się w MCU, zagra go Charile Cox - odtwórca obrońcy Hell's Kitchen z produkcji platformy Netflix.

To słuszna decyzja, biorąc pod uwagę jak pozytywny odbiór wśród widzów seriali Netflix i fanów komiksów Marvela mieli odtwórcy Daredevila i Kingpina. Poza tym postacie są już rozpoznawalne i kojarzone z aktorami, którzy grali je kilka lat temu, więc powrót Coxa i D'Onofrio ma dużo sensu. Łączy się też z plotkami na temat fabuły filmu "Spider-Man: No Way Home", w którym według przecieków ma wystąpić Cox. Trudno jednak obecnie stwierdzić, czy powrót gwiazd "Daredevila" oznacza, że seriale Marvela od Netflix są kanonem MCU, czy może obaj aktorzy zaczną przygodę z komiksowymi postaciami od samego początku.

"Hawkeye" odcinek 6: kiedy premiera?

Ostatni odcinek serialu "Hawkeye" trafi na platformę Disney+ już 22 grudnia 2021 roku. W rolach głównych wystąpili Jeremy Renner, Hailee Steinfeld, Tony Dalton, Zahn McClarnon, Florence Pugh,  Brian d'Arcy James i Piotr Adamczyk. Platforma Disney+, na której można oglądać produkcję, nadal nie jest dostępna w Polsce.

loader

RadioZET.pl