"Gambit królowej" pogrąży Netflixa? Sąd nie oddalił pozwu mistrzyni szachowej

28.01.2022 14:24

Wraca temat głośnego konfliktu Netflixa i gruzińskiej mistrzyni szachowej, Nony Gaprindaszwili. Kobieta uznała, że została zniesławiona w jednym z odcinków serialu "Gambit królowej". Amerykański sąd odmówił odrzucenia pozwu. Jaki będzie tego finał?

Gambit królowej
fot. Courtesy of Netflix

"Gambit królowej" pogrąży Netflixa? Sąd nie oddalił pozwu mistrzyni szachowej. Nona Gaprindaszwili uznała, że została zniesławiona w jednym z odcinków popularnego serialu o tytule "Gambit królowej". Jaki będzie finał tej głośnej sprawy?

Zobacz także: "Gambit królowej": 5 produkcji o geniuszach dla fanów serialu Netflixa

"Gambit królowej" pogrąży Netflixa? Sąd nie oddalił pozwu mistrzyni szachowej

"Gambit królowej" to popularny serial Netflixa, którego fabuła jest oparta na powieści Waltera Tevisa z 1983 roku. Opowiada on o losach Beth, młodej szachistki, która odnosi ogromne sukcesy, jednocześnie próbując sobie poradzić z silnymi uzależnieniami. Jakiś czas temu Nona Gaprindaszwili, mistrzyni szachowa, złożyła pozew przeciwko Netflixowi.

Nona Gaprindaszwili była popularna w latach 60., gdy reprezentowała ZSRR. W serialu "Gambit królowej" pada sformułowanie, że kobieta nigdy nie rywalizowała z mężczyznami. Szachistka uznała, że Netflix umniejszył jej sukcesy, a do tego skierował seksistowski tekst w jej stronę. Jak podaje variety.com - kobieta w rzeczywistości rozegrała 59 partii szachów z mężczyznami.

Netflix powołał się na to, że serial jest fikcją, dlatego apelował o odrzucenie pozwu przez sąd. Nie zgodziła się na to sędzina Virginia A. Phillips, która uważa, że oburzenie Gaprindaszwili nie jest bez znaczenia. Przedstawicielka prawa zwróciła też uwagę na to, że fikcja nie ma prawa dyskredytować prawdziwych ludzi. Na ten moment nie jest pewne, jak potoczy się proces. Amerykańskie media donoszą jednak, że może on słono kosztować przedstawicieli platformy streamingowej Netflix.

loader

"Gambit królowej": gdzie można obejrzeć serial?

Serial "Gambit królowej" jest dostępny do obejrzenia na platformie streamingowej Netflix.

Zobacz także: Popularne filmy i seriale na Netflix. Jeden serial bezkonkurencyjny [TOP 10]

RadioZET.pl/variety.com