Zamknij

"Euforia" - 7 produkcji podobnych do głośnego serialu HBO

25.11.2020 17:58

"Eurofia" Sama Levinsona o serial telewizyjny HBO, który zadebiutował w 2019 roku, szybko zaskarbiając sobie przychylność widzów i krytyków. Jakie produkcje warto obejrzeć, jeśli spodobał nam się klimat serialu "Euforia"? Sprawdziliśmy.

kadr z serialu "Euforia"
fot. materiały prasowe HBO

"Euforia" to amerykański serial telewizyjny, powstały w głowie Sama Levinsona, który tworząc produkcję, bazował na własnych doświadczeniach z młodości. Serial HBO jest także luźną adaptacją izraelskiej produkcji o tym samym tytule, emitowanej w latach 2012-2013. Oryginalna "Euphoria", stworzona Rona Leshema, doczekała się tylko jednego sezonu i przyglądała się życiu nastoletnich bohaterów, którzy nie stronili od używek, seksu i alkoholu. 

Amerykańska wersja serialu skupia się zaś na problemach głównej bohaterki Rue – świetna, nagrodzona nagrodą Emmy, Zendaya, która próbuje ułożyć sobie życie po powrocie z odwyku. Serial przyciąga przede wszystkim znakomitym scenariuszem oraz doskonałą grą aktorską, dzięki którym widz współodczuwa wszystkie stany emocjonalne bohaterów.

Jakie produkcje obejrzeć, jeśli spodobała nam się „Euforia”?

"Euforia" urzeka przede wszystkim swoim własnym, niepodrabialnym klimatem, będącym doskonałą mieszanką różnorodnych elementów. Jeśli jednak podobała nam się optyka prezentowania problemów młodzieży, zaserwowana przez Levinsona w serialu i szukamy produkcji o podobnym tonie, powinniśmy spróbować następujących siedmiu propozycji. Zwłaszcza w oczekiwaniu na odcinek specjalny serialu, który ma pojawić się na HBO GO w grudniu 2020.

7 produkcji dla fanów serialu "Euforia"

Spring Breakers

Wyśmienity film Harmony'ego Korine'a, przyglądający się życiu czterech dziewczyn, które żyją od imprezy do imprezy. Produkcja w brawurowy sposób opowiada o pustce życia bohaterek, wykorzystując do tego niezwykły montaż, kolor i muzykę, które silnie oddziałują na wszystkie zmysły widza. "Spring Breakers" to filmowe doznanie, o którym nie tylko nie zapomni się na długo, co jeszcze będzie chciało się dyskutować o nim godzinami. Znakomita rola Jamesa Franco i wyborny hołd dla "Everytime" Britney Spears

Assassination Nation

Film w reżyserii Sama Levinsona, twórcy serialu "Euforia". "Assassination Nation" to opowieść o współczesnym Salem, które postanowiło ukarać cztery bohaterki za ich "wyzywający" styl życia. Podobieństwa do "Euforii" widoczne są gołym okiem: film Levinsona prezentuje równie bezkompromisową, pełną koloru i głośnej muzyki opowieść o problemach wchodzenia w dorosłość, pełną celnych i trafnych uwag, punktujących pewne absurdalne zachowania. Zgadza się nawet obsadzenie w jednej z ważniejszych ról transpłciowej aktorki. Film Levinsona to nietypowa mieszanka gatunkowa, w której komedia, miesza się z historią coming-of-age, a całość okraszona jest scenami rodem z "Nocy oczyszczenia". 

Skins

Brytyjski serial młodzieżowy, przyglądający się grupie bohaterów, z których każdy boryka się z jakimś problemem dorastania. Czy to nadmierny egocentryzm, wykluczenie społeczne, czy problemy odżywiania, każda z postaci posiada własny zestaw problemów, z którymi musi sobie poradzić. Serial chwalony był w szczególności za nieupiększony portret ówczesnych nastolatków, a także surowy, momentami niemal dokumentalny styl prezentowania treści. Serial doczekał się aż siedmiu sezonów, a nawet nieudanego amerykańskiego remake'u.

Waves

"Waves" Treya Edwarda Shultsa to historia pewnej rodziny – młodego chłopaka, który za wszelką cenę chce zostać zawodowym sportowcem oraz jego siostry, która zawsze znajdowała się w cieniu. Produkcja operuje podobnymi zagraniami formalnymi, co "Euforia", umiejętnie wykorzystując muzykę i zdjęcia do budowania wciągającego, immersyjnego klimatu, który silnie oddziałuje na zmysły widza. Film może poszczycić się dopieszczoną warstwą audiowizualną oraz świetnym aktorstwem. Kelvin Harrison Jr. i Sterling K. Brown tworzą tu wyśmienite, pełne sprzecznych emocji postaci, których konflikt stanowi jedną z sił napędowych całego obrazu. Warto zwrócić uwagę, że w filmie "Waves" jedną z ról gra Alexa Demie, znana właśnie z "Euforii".

Dope

Przyjemna amerykańska komedia o grupie przyjaciół, którzy przypadkiem wplątują się w aferę z narkotykami w tle. "Dope" to film ociekający przyjemnym, letnim klimatem, okraszony doskonałą ścieżką dźwiękową, udanymi one-linerami i niezłym aktorstwem. Podobieństwo z "Euforią" wynika z lekkiego podejścia do tematu imprez oraz pewnym podobieństwem charakterologicznym między bohaterami.

I May Destroy You

Arabella (świetna Michaela Coel) to młoda pisarka, która podpisała właśnie ogromny kontrakt na wydanie swojej drugiej powieści. Dziewczyna nie potrafi się jednak skupić na zadaniu, ciągle imprezując ze znajomymi, czy jeżdżąc do swojego chłopaka do Włoch. W trakcie jednej z imprez, podczas nocy, którą powinna poświęcić na pisanie, Arabella upija się tak mocno, że urywa jej się film. Następnego dnia budzi się nie tylko z bólem głowy, ale ogromnym siniakiem na czole i dziwnym wspomnieniem, że być może w nocy została zgwałcona. Serial, bazujący na prawdziwej historii scenarzystki i współ-reżyserki Michaeli Coel w niezwykle ciekawy i niespotykany sposób przygląda się problemów dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków, którzy próbują ułożyć sobie życie. "Mogę Cię zniszczyć" to serial dosadny, cierpki i taki, który potrafi wywołać szerokie spektrum emocji. 

We Are Who We Are

Miniserial Luci Guadagnino, twórcy oscarowego filmu "Tamte dni, Tamte noce", czy nominowanego do Złotego Globa "Jestem miłością" to historia dojrzewania dwójki amerykańskich nastolatków, którzy żyją i mieszkają w bazie wojskowej we Włoszech. Produkcja przygląda się przemianom, jakie zachodzą w życiu młodych bohaterów i problemom, przed którymi stają w specyficznych warunkach wojskowej rzeczywistości. Podobieństwem z "Euforią" jest w szczególności bezkompromisowe podejście do nakreślania życia współczesnej młodzieży, różnorodni bohaterowie oraz wielobarwny sposób opowiadania o ich eksperymentach seksualnych, czy tych z używkami. Podobny jest także sposób patrzenia na płynność seksualną i eksplorację własnej tożsamości przez głównych bohaterów. 

Czytaj także: „Tacy właśnie jesteśmy“ – 7 produkcji w stylu nowego serialu HBO.

loader