Zamknij

Dramatyczne warunki pracy w polskich serialach? Aktorzy ujawniają kulisy, produkcja komentuje

Patrycja Chudolińska
20.01.2020 19:58

Praca na planach polskich seriali nie należy do najłatwiejszych? Aktorzy w rozmowie z Wirtualną Polską zdradzili, jak wygląda ich zakulisowa rzeczywistość. Produkcja "Klanu" postanowiła skomentować doniesienia.

Klan
fot. Slawomir Mrozek/TVP/East News

Jak wygląda praca w polskich serialach?

Mimo że dla wielu osób kariera aktorska wydaje się pracą marzeń, rzeczywistość czasem mija się z oczekiwaniami. Aktorzy największych polskich produkcji telewizyjnych, takich jak "Klan" czy "Stulecie winnych" skarżą się na warunki, w jakich przyszło im pracować. Producenci ponoć oszczędzają m.in. na jedzeniu dla pracowników.

- Dzisiaj trudno tego uświadczyć. Aktorzy muszą najeść się w domu na zapas albo jak tylko pojawi się chwila przerwy, biegną na stację benzynową albo do sklepu po coś do jedzenia. Nie muszę chyba podkreślać, że często zdjęcia realizowane są z dala od zatłoczonych miejsc, więc trudno o bar czy restaurację - ujawnia w rozmowie z Wirtualną Polską osoba pracująca na planie zdjęciowym.

To jednak nie koniec minusów. Młoda aktorka zdradza, że w tej branży coraz częściej brakuje angaży do mniejszych, drugoplanowych ról.

- Mnie osobiście denerwuje fakt, że zatrudnia się do mniejszych ról osoby z rodziny, żeby zrobić serial po kosztach. To uniemożliwia pracę młodym aktorom, którzy chcą zacząć od czegoś mniejszego. Scenarzystka np. powie, że ma córkę, która pasuje idealnie do jakiejś mniej wymagającej roli i dostaje angaż. Kiedy słyszę coś takiego na planie, frustruje mnie to - mówi dziennikarzom WP początkująca gwiazda.

Aktorzy "Klanu" skarżą się na warunki

To nie pierwszy raz, gdy aktorzy narzekają na pracę w polskich serialach. Wcześniej gwiazdy serialu "Klan" ujawniły, że muszą same dbać o charakteryzacje.

- Tak, w "Klanie" gram przeważnie w moich prywatnych ubraniach, które specjalnie przeznaczam na potrzeby tego serialu - zdradziła w rozmowie z "Faktem" Laura Łącz.

Źródło WP potwierdza, że aktorzy dostają kostiumy tylko wtedy, gdy sami nie mogą sobie ich zapewnić, np. przy okazji tworzenia filmów historycznych. W przypadku hitowego serialu TVP "Korona Królów" warunki ponoć są zdecydowanie lepsze.

Produkcja "Klanu" komentuje doniesienia mediów

Informacje o złych warunkach pracy dotarły do widzów serialu "Klan". Produkcja postanowiła skomentować doniesienia anonimowych aktorów i członków produkcji. Oświadczenie pojawiło się na oficjalnym profilu serialu na Facebooku.

- Drodzy widzowie, szanowni dziennikarze. W związku z uporczywie powtarzanymi przez niektóre media, a zarazem nieprawdziwymi informacjami na temat warunków pracy na planie "Klanu", informujemy, że zarówno aktorzy, jak i członkowie ekipy realizującej serial otrzymują na śniadanie kanapki, a w porze lunchowej - obiad. Ponadto w barobusie dostępne są bez ograniczeń woda, kawa i herbata - możemy przeczytać w oświadczeniu.

 

RadioZET.pl/PCh